Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin Doğal Taş Sektörü Hedef Pazar Arayışında Güney Amerika Ülkelerine Odaklanacak

Doğal taş sektörü, Çin pazarında meydana gelen daralmadan etkilendi. 100'ün üzerinde ülkeye yıllık 2 milyar dolarlık dışa satım gerçekleştiren Türkiye, şimdilerde Güney Amerika'ya odaklandı.
Türkiye’nin Doğal Taş Sektörü Hedef Pazar Arayışında Güney Amerika Ülkelerine Odaklanacak
Yorum

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer tarafından madencilik sektörüne yönelik bazı açıklamalar yapıldı. Bu sektörde alanda başarılı olan Türkiye’nin yıllık 4,5-5 milyar dolarlık maden ürünleri ihracatı gerçekleştirdiği öğrenildi.

Maden sektörünün 2019 yılı bitiminde toplamda 4,6 milyar dolarlık ihracata imza atacağını öngören Dinçer, bu rakamın yaklaşık yarısında doğal taş sektörünün payı olduğunu bildirdi ve söz konusu bu alt grubun önemine dikkat çekti. Türkiye’nin diğer ülkelere satımını gerçekleştirdiği doğal taşın yarısını ise blok mermer ürün grubunun oluşturduğunu bildirdi.

Çin ve Hindistan’ın Türkiye’den en fazla blok mermer ihracatı gerçekleştiren ülkeler olduğunu açıklayan Dinçer, ABD’nin ise işlenmiş ürünlerde yaklaşık 400 milyon dolarlık ihracat yaptığını ve böylelikle lider konumda yer aldığını söyledi.

İMİB Aydın DinçerBu sıralamada ABD’den sonra Suudi Arabistan’ın geldiğini belirten Dinçer, Çin’de büyüme oranlarında görülen gerilemeye işaret etti. Gerilemenin doğal olarak oradaki inşaat sektörünü de etkilediğini ve küçülmesine sebep olduğunu açıkladı. Bu kapsamda Türkiye doğal taş sektörü ihracatının etkilendiğine vurgu yapan Dinçer, maden sektörünün yeni pazar arayışlarına yönelerek hedef pazarını çeşitlendirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Dinçer, Çin’in Türkiye’den ithal ettiği doğal taş miktarının gerilemesinden en az zararı almak için kaybedilen yüzdelik dilimi diğer ülkelerde tamamlamak gerektiğine dikkat çekti. Çin’in Türkiye’den 1 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdiğini ve oradaki %10 daralmanın dahi 100 milyon dolar gibi ciddi rakamlara mal olabileceğini belirtti. Ardından bu kadar büyük bir miktarı başka ülkelerle kapatmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Konuşması sırasında İMİB olarak gerçekleştirdikleri faaliyetlerden de söz eden Dinçer, son 1 yıl içinde fuarların haricinde 20 civarında ülkeye ticaret heyeti yolladıklarını ve bu faaliyete 2020 yılına kadar devam edileceğini açıkladı. Bunun oldukça önemli olduğuna işaret eden Dinçer, bu sayede ciddi alıcılarla görüşme fırsatı yakalandığını dile getirdi.

Ticaret heyetleri sayesinde Türkiye’nin daha önce hiç doğal taş satımı yapmadığı veya çok az satım yaptığı ülkelerin pazarına girme fırsatı yakaladıklarını belirten Dinçer; Brezilya, Arjantin, Şili gibi Güney Amerika ülkelerine odaklandıklarını duyurdu.

Doğal Taşta Farklı Ülkelere OdaklanıldıDeğişik ya da çeşitlendirilmiş pazarların ana pazarlarda yaşanan kayıplardan etkilendiğini ve buna hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti. Şu an 100’ü aşkın ülkeye ihracat yapıldığını ve İMİB olarak bu sayıyı artırmaya odaklandıklarını söyleyen Dinçer, daha önce hiç ticari ilişkide bulunulmayan ülkeleri de hedef alacaklarını aktardı. Sektörün ticaret heyetleriyle birlikte pazar payını artırmayı ve çeşitlendirmeyi amaçladığını ekledi.

Öte yandan Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) Başkanı Erol Efendioğlu, Türkiye’nin doğal taş sektörünün 2019’u kesili ürün ve blok mermer ihracatı ile oldukça az bir kayıpla kapatacağını öngörüyor. Bazı ülkelerde görülen daralmaya işaret eden Efendioğlu, Türkiye’nin iyi bir durumda olduğunu vurguladı.

2019 boyunca 1 milyar 200 milyon dolarlık işlenmiş ürün ve 900 milyon dolarlık blok mermer ihracatı yapıldığını anımsattı. Mermer sektöründe Çin dışında İtalya ve Türkiye’nin de ön planda olduğunu, Türkiye’nin iki ülkeyi geride bırakmayı hedeflediğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu