Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin 57 Ülkeye Domates İhracatında Rusya Yine İlk Sırada

Bu yılın ilk 5 ayında, 57 ülkeye toplamda 163 milyon dolarlık domates ihracatı gerçekleştirildi. Bu ihracatta ilk sırayı alan ülke, 62 milyon dolar ile Rusya oldu. Detaylar aşağıda;
Türkiye’nin 57 Ülkeye Domates İhracatında Rusya Yine İlk Sırada

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Hakkı Bahar, 27 Mayıs itibarıyla Türkiye’den 57 ülkeye, 163 milyon dolar tutarında domates ihracatı yapıldığını açıkladı.

Türkiye’de çoğunlukla Akdeniz ve Ege bölgelerindeki seralarda yetiştirilen domateslerle gerçekleştirilen ihracat, yılın ilk 5 ayında 163 milyon dolar tutarında gerçekleştirildi. Bu ihracatta 62 milyon dolar ile ilk sırayı Rusya aldı. Geçtiğimiz günlerde Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB), yaş meyve-sebze ihracat verilerini açıklamış ve Rusya burada da ilk sırada yer almıştı.

Hakkı Bahar, domates ihracatında geçtiğimiz yıla göre %3’lük bir düşüş yaşandığını açıkladı.

Hakkı Bahar İhracatta Düşüş Yaşandığını AçıkladıBahar, meydana gelen bu düşüşün fırtına ve hortum gibi elverişsiz hava koşullarından dolayı ürün tedarikinde problem yaşanmasından kaynaklandığını bildirdi. Bunun yanında, geçen yılın aynı döneminde en fazla ihracat Romanya’ya gerçekleştirildiğini ekledi. Bu miktar 44 milyon dolar tutarındaydı.

Bahar, Rusya’nın geçen yıl ikinci sırada yer aldığını ve 31 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirildiğini aktardı. Ardından, “Geçen yılın aynı dönemine göre %201’lik artışla Rusya ilk sırada yer aldı. Rusya’yı ise 22,5 milyon dolarla Romanya, 18,6 milyon dolar ile Ukrayna, 11,8 milyon dolar ile Bulgaristan takip etti. İsrail’e ise 8,4 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleşti.” dedi.

Bahar, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) olarak 27 Mayıs itibarıyla 47 ülkeye 67,7 milyon dolar değerinde domates ihracatı gerçekleştirildiğini açıkladı.

BAİB Olarak 47 Ülkeye Domates İhracatı GerçekleştirildiTüm bunların yanında domatesin Türkiye’de ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirildiğini belirtti. Ayrıca Bahar, burada üretilen tüm ürünlerin sadece BAİB’den ihraç edilmediğini, buradan ürün tedariki yapılıp, Trabzon’dan, Mersin’den ya da başka ihracatçılar birliğinden çıkış yapabildiğini söyledi.

Bunlarla birlikte bazı zamanlar Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilen domateslerin ger, gönderildiği yönünde çıkan iddiaların varlığını hatırlatan Bahar, bu konuyla ilgili olarak “Kamuoyunda ‘Rusya’dan domatesler geri döndü’ diye bilip bilmeden konuşanlar oldu, yanlış bilgiler verildi. Kimyasal ilaç kalıntı probleminden kaç defa dönüş aldık, neredeyse hiç, birdir, ikidir.” ifadelerini kaydetti.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Tarımsal Ürünlerin Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Kazım Akbulut da Antalya ve çevresinin domates üretiminde çok iyi konumda olduğunu belirtti.

Antalya ve Çevresi Domates Üretiminde Çok İyi KonumdaAkbulut, yeni seralar yapıldığını ve örtü altı tarımın gittikçe geliştiğini dile getirdi. Bununla birlikte, Antalya bölgesinde 308 bin dekar seranın var olduğunu belirtti ve burada yaklaşık 3 milyon 670 bin ton farklı ürünün yetiştirildiğini açıkladı.

Kış aylarında hava şartlarına bağlı olarak üretim ve kalitede bir miktar düşüş yaşandığını da sözlerine ekleyen Akbulut, yükselen hava sıcaklıklarıyla üretimin de artmaya başladığını duyurdu. Ayrıca üreticilerin özellikle domates güvesi olarak bilinen tutaya karşı etkin mücadele sarf ettiklerini aktaran Akbulut, şu anda domateslerde bir problem yaşanmadığını bildirdi.

Özellikle Antalya yaylalarında da örtü altı tarımın yaygın hale gelmeye başladığından söz etti. Akbulut, kaliteli ürünler elde ettiklerini açıklarken, memnuniyetini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum