Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom’dan İlk Çeyrekte Rekor Faaliyet Karlılığı!

Türk Telekom, 2018 yılının ilk çeyreğinde net 56 milyon lira kar elde ederken, FAVÖK marjında %42,1 ile son 7 yılın en yüksek ilk çeyrek değerine ulaşıldı.
Türk Telekom’dan İlk Çeyrekte Rekor Faaliyet Karlılığı!

Türk Telekom, 2018 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal ve operasyonel sonuçları açıklandı. Buna göre; yılın ilk üç ayında net 56 milyon lira kar elde eden şirketin FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) marjı %42,1 ile son 7 yılın en yükseğini kaydetti. Aynı dönemde abone sayısında da ciddi oranda artış gözlendi.

Türk Telekom CEO’su Paul Doany, 2018’in ilk çeyreğinde; Zonguldak’ta gerçekleştirilen iki pilot uygulamasının başarıyla tamamlandığını, projenin bitmesiyle birlikte servis kalitesi, karlılık ve müşteri memnuniyetinde gözle görülür derecede artış olacağını söyledi.

2018 yılının ilk çeyreğinde, Türk Telekom abone sayısı son 10 yılın en iyi ilk üç aylık artışını kaydetti.

Bu artışın ardından, 31 Mart 2018 tarihi itibariyle abone sayısı 42,6 milyona yükseldi. FAVÖK miktarı yıllık bazda %29,1 artarak 2 milyar liraya çıktı. Konsolide gelirlerinde geçen yılın aynı dönemine göre %8,8 artış olurken, operasyonel karlılığı %35 oranında artış göstererek 1,1 milyar liraya yükseldi. Türk Telekom’un ilk çeyrek net karı 56 milyon lira, yatırım harcamaları ise 581 milyon lira oldu.

Yılın ilk çeyreğinde abone sayısında net 916 bin artış gerçekleşti.

Çapraz ateş, üst paket satış ve katma değerli hizmetlere odaklanan entegre yaklaşımın verdiği sinerjiyle, abone sayısında toplamda 42,6 milyona ulaşıldığı belirtildi. Abone sayısında 2008 yılında yapılan halka arzdan bu yana en yüksek artışın kaydedildiği bildirildi.

Mobil abone sayısında da 2017 yılının aynı dönemine göre iki kat fazla artış oldu. Mobil abone sayısı 332 bin yükselerek, 19,9 milyona çıktı. İlk çeyrekte net kazanımların %95’i faturalı müşterilerden geldi. Fiber abone sayısında ise 211 bin artışla, 3 milyona ulaşıldığı bildirildi.

Sabit ses abone sayısında, 2018 yılının başından bu yana 79 bin artış oldu.

Bu alanda dünyadaki azalmanın aksine, Türk Telekom’da artış olduğu söylenirken, toplam sabit erişim hatları 13,9 milyon oldu. Ev TV aboneleri sayısında da toplam 108 bin abone kazanımı ile en yüksek birinci çeyrek verisi elde edildi. Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, 2018 yılına rekor artışlarla girdiklerini, uzun vadede Türk Telekom’a değer katacak karlı bir büyüme sağlamak için stratejik ve operasyonel verimliliğe odaklandıklarını belirtti.

1 Ocak itibariyle uygulamaya alınan UFRS ve UFRS 9 muhasebe standartlarının etkisiyle, 2018 yılı büyüme tahminlerinin yükseltildiği ifade edildi.

Türk Telekom CEO’su, FAVÖK’te yıllık büyüme tahminlerini 7,0 – 7,2 milyar liradan 7,6 – 7,8 milyar liraya, yatırım harcamalarındaki yıllık büyüme tahminlerini 3,5 milyar liradan 4,1 milyar liraya çıkardıklarını söyledi. Toplam abone sayısında 2008 yılındaki halka arzdan bu yana en iyi üç aylık ve yıllık artış performansını sergilemelerinde, EMPATİ programının büyük payı olduğu ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum