Yatırım yapmaya başla!

Türk Mutfak Eşyası Üreticileri Ticaret Savaşlarını Lehine Kullanarak Amerikalıları Çekmeye Çalışıyor

Hong Kong’da düzenlenen ev eşyaları fuarına katılan Türk firmaları, burada ürünlerini Amerikalılara tanıtarak, Çin ile süren ticaret anlaşmazlığını kendi lehlerine çevirmeye çalışıyor.
Türk Mutfak Eşyası Üreticileri Ticaret Savaşlarını Lehine Kullanarak Amerikalıları Çekmeye Çalışıyor

32 Türk firması bu yıl 34.’sü düzenlenen Hong Kong Ev Eşyaları Fuarı‘na katıldı. Asya’nın mutfak ve ev eşyaları sektörünün en büyük fuarına İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ortaklığında giden Türk firmalarının amacı, Amerika ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığını lehine çevirerek, sektörde Çin’in hakimiyetini kırmaya çalışmak.

İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, Türkiye’nin mutfak eşyaları sektöründe 4,5 milyar dolar ihracat sağladığını söyledi.

Sektöre çok geç girmesine rağmen hızlı bir ilerleme kaydede Türkiye’nin ithalatının 1 milyar dolar ile cari fazla sağladığını anlayan Öztiryaki, katıldıkları fuarın sektör için çok önemli bir buluşma yeri olduğunu belirtti. Çin’in herkese, her şeyin ucuzunu satın alabilecekleri algısı oluştursa da fuarda dünyanın her yerinden gelen insanların Türk firmalarıyla da temasa geçtiklerini anlattı.

Bu nedenle fuara katılım amaçlarının Çin’e ihracat yapmak değil, dünyaya entegre olmak, Güney Amerika, ABD ve Avrupa ülkelerinin alıcıları ile bir araya gelmek olduğunu ekledi. Fuara her yıl daha fazla Türk firmasının katıldığını, herkesin yeni pazarlar bulma konusunda oldukça umutlu olduğunu söyledi.

Amerika’nın Çin ile satın almalarda olası sorunlara karşı, Türkiye ile yakın olmaya çalıştıklarını söyledi.

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret müzakerelerinde son turlara gelinse de henüz net bir karara varılamadı. İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, ABD’nin Çin’den mutfak eşyası alımı konusunda sorun yaşaması halinde, elinde bir B planı olmadığını, bu nedenle de bize yakın olmaya çalıştıklarını açıkladı.

Amerika’daki Çin algısını kırmak ve Türk ürünlerini tanıtmak amacıyla önümüzdeki dönemlerde 5 eyalette organizasyonlar yaparak, Amerikalı ev hanımlarına ve şeflere ürünlerimizin ulaştırılacağını belirtti.

Buna ek olarak sosyal medyadan da projeye destek olacaklarını anlatan Öztiryaki, Türk firmaları olarak belimizi büken en önemli şeyin hammadde üzerindeki fonlar olduğunu dile getirdi. Hammaddesi olmayan bir ülke olarak bunu dışarıdan alıp, katma değeri yüksek bir ürüne dönüştürerek zoru başardığımızı sözlerine ekledi.

Türkiye’deki 125 bin yabancı öğrencinin, bizim firmalarımıza girmesi sağlanmalı.

Bu öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde Türk firmalarının temsilcisi olması ve bizim ürünlerimizi tanıtması gerektiğini söyleyen Öztiryaki, bu adımın çok ciddi network sağlayacağını aktardı. İDDMİB olarak 2018 yılında 8,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini, 2019’un ilk üç ayının sakin geçtiğini ancak yaz aylarında düğün sezonunun açılmasıyla hareketlenme beklediklerini ifade etti.

Turizm sektörünün iyiye gitmesiyle endüstriyel mutfak ürünlerine talepte de artış olduğunu söyledi. Fast food sektöründeki gelişmeye paralel yağsız fritöz ürettiklerini, buhar üreten makine, hızlı tren ve gemilere kadar birçok üründe Türk üreticilerinin imzası olduğu bilgisini paylaştı.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ise Türk markalarını tanıtmak amacıyla bu tarz fuarlarda yer almanın çok önemli olduğunu, ihracatçı firmaların iş bağlantıları kurma konusunda kendilerinin destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum