Yatırım yapmaya başla!

Türk Müteahhitleri Dünyanın En İyileri Arasında İkinci Sırada!

Türk müteahhitleri, dünyanın en büyükleri listesine 44 firmayla girerek, ikincilik sırasını korudu. TMB Başkanı Yenigün, devler arasında yer aldıklarını söyleyerek, yeni hedeflerini açıkladı.
Türk Müteahhitleri Dünyanın En İyileri Arasında İkinci Sırada!

İnşaat sektöründeki faaliyetler hakkında yayın yapan Engineering News Record (ENR) Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi 2019 yılı sonuçlarını açıkladı. Uluslararası inşaat firmalarının gelişmelerini takip eden derginin hazırladığı listede, Türkiye 44 firmayla ikinci sırada yer aldı.

Sektörde 2018 yılının yaz aylarından bu yana yavaşlama olmasına ve son dönemde faaliyetlerin durma noktasına gelmesine rağmen, Türk müteahhitlerin başarısı inşaat sektöründe sevinçle karşılandı.

ENR raporu, inşaatın küresel ekonomideki belirsizlikten dolayı en fazla etkilenen sektörlerden biri olduğunu ortaya koydu.

ENR Raporu Küresel ekonomideki belirsizliğin inşaat sektöründe durgunluğa yol açtığı bildirilen raporda, uluslararası inşaat pazarının büyüklüğünün 487,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği açıklandı. Bu rakamda bir önceki yıla kıyasla yüzde 1’lik bir artış olduğu gözlendi.

Küresel pazarın büyüklüğü, 2012 – 2014 yılları arasında 500-544 milyar dolar civarında seyrediyordu. Türkiye sektörde ciddi anlamda durgunluk olmasına rağmen, ENR’nin hazırladığı listede 44 firmayla ikinciliği kaptırmadı. Listeye giren Türk firmalarının toplam pazarı %4,6 oldu.

Orta Doğu’da iş yapan Türk firmalarının gelirleri %9,7’den %10,4 seviyesine yükseldi.

Türk FirmalarıTürk firmalarının pazar payı Afrika’da aynı kalırken, Asya’da %4’ten %2,1’e geriledi. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, küresel ekonomideki tüm kırılganlığa rağmen dünya devleri arasında en üst sıralarda yer almaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Türk müteahhitlerin son zamanlarda yurt içinde yaşanan zorluklardan dolayı yurt dışı pazarlarına yönelmek zorunda kaldıklarını ve 124 ülkede hizmet verdiklerini açıkladı. Bu ülkelerde yapılan 9 bin 782 proje ile 386 milyar dolarlık iş yaptıklarını belirtti.

2019’un ilk yedi ayında yurt dışında yapılan 130 projenin toplam tutarının 5,6 milyar dolar olduğu açıklandı.

Yurt Dışı ProjelerTMB Başkanı Yenigün, 2018 yılında yeni proje bazında 20 milyar dolar seviyesine ulaştıklarını, bu yıl sonunda bu seviyeyi yeniden görmek istediklerini dile getirdi. Küresel arenadaki konumumuzu daha da güçlendirmek için firmaların ortak iş yapma bilincini benimsemesi gerektiğini sözlerine ekledi. 2030 yılına kadar Türk müteahhitlerinin uluslararası pazardaki payını %7 seviyelerine çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum