Yatırım yapmaya başla!

Türk Lojistik Devi U.N. Ro-Ro Danimarkalılara Satıldı

Türkiye'nin lider lojistik firması U.N. Ro-Ro 950 milyon Euro karşılığında Danimarkalı DFDS şirketine satıldı. İşlemlerin Haziran ayında tamamlanması tahmin ediliyor.
Türk Lojistik Devi U.N. Ro-Ro Danimarkalılara Satıldı

1994 yılında, 48 Türk nakliyecinin bir araya gelerek kurduğu, Türkiye’nin lider lojistik şirketi U.N. Ro-Ro 950 milyon Euro’ya Danimarkalılara satıldı. Türkiye’den Avrupa’ya deniz yolu yük taşımacılığı yapmak amacıyla kurulan şirket bu satış işleminin ardından üçüncü kez el değiştirmiş oldu.

U.N. Ro-Ro Danimarkalı DFDS tarafından, 950 milyon Euro karşılığında satın alındı.

Yapılan açıklamada şirketin Akdeniz’deki varlığını genişletmek amacıyla böyle bir girişimde bulunduğu belirtildi. U.N. Ro-Ro’nun oldukça karlı bir şirket olduğu söylenirken, pazar payı itibariyle de Türkiye’deki en yakın rakibini ikiye katladığı ifade edildi.

Satış işlemi Türk, Alman, Avusturyalı ve İtalyan rekabet otoritelerinin onayı alındıktan sonra Haziran ayında tamamlanacak.

U.N. Ro-Ro’nun halihazırda 12 ro-ro gemisi bulunuyor. Pendik ve Trieste limanları sayesinde İtalya ve Fransa’ya çalışan 5 hatta sahip. 500 çalışanı olan şirketin Türk yönetim ekibinin görevlerinde kalacağı, gemilerin ise Türk bayrakları ile seferlerine devam edeceği bildirildi.

Türkiye’nin en büyük ro-ro operatörü olan U.N. Ro-Ro daha önce de iki kez el değiştirmişti.

Türkiye’nin %35’lik payına sahip olan U.N. Ro-Ro, 2007 yılında en büyük fon şirketlerinden biri olan KKR’ye 910 milyon Euro’ya satılmıştı. Daha sonra 2014 yılında Esas & Actera konsorsiyumuna satıldı. En son Danimarkalı bir şirkete satılması ile de üçüncü kez el değiştirmiş oldu.

Türk devini satın alan DFDS ise Avrupa’nın en büyük denizcilik ve lojistik şirketlerinden biri konumunda. 24 ülkede 8000 çalışanı ile yolcu ve yük pazarlarında yer alan şirketin genel merkezi Kopenhag’da bulunuyor. Yıllık geliri ise 2 milyar Euro civarında.

DFDS CEO’su Niels Smedegaard, Avrupa’nın en cazip pazarında faaliyetlerini genişlettiklerini söyledi.

Satın alma işlemi ile var olan filolarını ve tecrübelerini geliştirme imkanı sağladıklarını söyleyen şirket yöneticisi, U.N. Ro-Ro müşterilerinin büyümesini desteklerken aynı zamanda işlerini de geliştirme fırsatı yakaladıklarını ifade etti. U.N. Ro-Ro CEO’su Selçuk Boztepe ise yeni ortaklarının finansal gücü ve geniş ağı sayesinde Türk ihracatçısı için uluslararası lojistik şirketlerinin rekabetçiliğini geliştirme şansı doğacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum