Yatırım yapmaya başla!

Türk Ayakkabı Sektörüne 500 Milyon Dolarlık Katkı Sağlandı

Türk ayakkabı yan sanayi sektörüne ait en büyük buluşmalardan biri sayılan AYSAF, 61. kez kapılarını açtı.
Türk Ayakkabı Sektörüne 500 Milyon Dolarlık Katkı Sağlandı

Türk ayakkabı yan sanayi sektörünün en büyük buluşmalarından biri olan 61. Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı (AYSAF) bir kez daha kapılarını açarak konuklarını ağırladı.

CNR Holding, fuara ilişkin bazı açıklamalar yaptı. Buna göre Pozitif Fuarcılık, Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Vakfı (TASEV) ve Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) işbirliğinde gerçekleştirilen fuar, Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB ‘in desteğini aldı. Ayrıca fuar CNR Expo’da başlatıldı.

AYSAF’ta taban, ökçe, aksesuar, tekstil, kimyevi maddeler gibi sektöre ilişkin teknolojik gelişmeler ve ürün grupları görücüye çıktı. Yerli ve yabancı önemli firmaların yer aldığı fuar, bu yıl 20 bin alıcıyı hedef aldı.

AYSAF'ta Yerli ve Yabancı Firmalar Yer Aldı 20 Bin Alıcı HedeflendiYapılan açıklamalarda AYSAD Başkanı Ömer Kadir Arpacı’nın görüşlerine de yer verildi. Arpacı konuşmasında, Türkiye’nin ayakkabı ihracatından yükselen güç olduğuna değindi. Ayrıca ayakkabı sektöründe dünya ticaret hacminin 150 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. Türk ayakkabı üreticilerinin ise bu sırada 6. olduklarının altını çizdi.

Ayrıca Arpacı konuşmasında şu an ayakkabı ihracatının 1 milyar dolar civarında olduğunu belirtti ve bu ihracata yan sanayiciler olarak büyük destek sunduklarını söyledi.

Ardından “Bu yıl ayakkabı ihracatında 1,5 milyar dolar civarını bulacağımızı tahmin ediyorum. Fuarın ihracata büyük katkısı olacak. Fuarda firmalarımızın 500 milyon dolar civarında iş bağlantısı yapmasını bekliyoruz. Bu yıl ilk kez dünyanın en büyük fuarlarından önce trendlerimizi görücüye çıkaracağız.” dedi.

Ömer Kadir Arpacı, Türkiye’nin ayakkabıda trendleri takip eden bir ülke haline gelmeyi hedeflediğini belirtirken bunu tekstil alanında başardığımızın altını çizdi.

Türkiye Ayakkabıda Trendleri Takip Eden Bir Ülke Haline Gelmeyi PlanlıyorTürkiye’nin çok yakın bir zamanda ayakkabı sektöründe tüm dünyada takip edilen bir ülke olduğu da AYSAD Başkanı’nın yaptığı açıklamalar arasında. Arpacı bunun yanında İstanbul’u ayakkabı üretiminde bir üs olarak gösterdi. Türkiye’deki ayakkabı üretiminin %90’ının İstanbul’da yapıldığını dile getirdi. Sektördeki verilerin sağlıklı bir şekilde ölçümlenmesini istediklerini de sözlerine ekledi.

“Odaların, yan sanayi sektörü verilerini sağlıklı bir şekilde toparlamasını bekliyoruz. Gücümüzü gösteremediğimiz için hiçbir yerde temsil şansımızı kullanamıyoruz. Defalarca ilgili kurumlara talebimizi ilettik. Bu konuda çalışmaların başlamasını dört gözle bekliyoruz.” şeklinde fikirlerini yansıttı.

Diğer taraftan CNR Holding İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut’tan da bir açıklama geldi. Bu açıklama, ayakkabı yan sanayi sektörüne yön veren 450’nin üzerinde markanın yeni ürün ve teknolojileri yerli-yabancı sektör alıcıları ile buluşturduğu yönündeydi.

Ali Bulut, bu fuarın sektör ihracatına ve iş hacmine büyük oranda katkı sağlayacağını kaydetti.

Ali Bulut Bu Fuarın Sektör İhracatına ve İş Hacmine Büyük Oranda Katkı Sağlayacağını BildirdiFuar hakkındaki açıklamalarını devam ettiren CNR Holding İcra Kurulu Başkanı, “Fuarımızın ilk gününde ağırlıklı olarak Rusya, Ukrayna, İtalya, Almanya, İran, Pakistan, Hindistan, İspanya ve Türki Cumhuriyetlerden alıcılar görüyoruz. Dört gün boyunca açık kalacak fuarımızda dünyanın her yerinden alıcıları ağırlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Özellikle Hindistan tarafından büyük ilgi gören bu yılki fuara yine Hindistan’dan milli katılım olduğunu dile getiren Bulut, bu yıl ilk kez Hint Ayakkabı Yan Sanayi Üreticileri Derneği’nin fuarımızı ziyaret edeceğinin haberini verdi. Bunun sektör için iyi bir gelişme olduğunu da sözlerine ekledi. Fuarın ardından iki ülke arasındaki ayakkabı ticaretinin daha da büyüyüp gelişeceği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum