Yatırım yapmaya başla!

Turizmcilerden Hükümete 5 Maddelik Talep Listesi!

Turizmciler, son yıllarda sektörün yaşadığı zor günlerin atlatılması ve 2023 hedefine ulaşılması için hükümete 5 maddelik bir talep listesi sundu.
Turizmcilerden Hükümete 5 Maddelik Talep Listesi!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’i ziyaret eden Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) heyeti, sektördeki durumu toparlamak ve 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için hükümetten destek talep etti. Heyet oluşturdukları yol haritasına göre kısa, orta ve uzun vadeli taleplerini Mehmet Şimşek’e iletti.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Türkiye’nin turizmde önemli bir eşik noktasında olduğunu söyledi.

Sektörün bu eşiği fiziksel dönüşüm, destinasyon yönetimi ve markalaşma açısında başarılı bir strateji izleyerek aşacağını söyleyen Narin, yapısal sorunların ise orta ve uzun vadeli tedbirlerle çözülebileceğini ifade etti.

Ekonomi Bakanı Şimşek’ten; turizm sektörünün yaşadığı darboğazı atlatabilmesi için vergi, istihdam ve yatırım süreçlerinde destek istendi.

Söz konusu durumlarda sektörün desteklenmesi ve dönüşüm ihtiyacını hayata geçirecek önerilerin sunulmasının yanında, Master Plan hazırlanmasına yönelik talepler de hükümete iletildi. 2023 yılında turizmden 50 milyar dolar gelir elde edilmesi hedefleniyor. Bu hedefe ulaşılmanın ve hatta daha da ötesine geçmenin mümkün olduğu ancak bunun kapsamlı bir dönüşüm programıyla sağlanacağı bildirildi.

2015 yılında başlayan turizm sektörü, 2017 yılında kısmen toparlansa da hala ağır sorunlar yaşamaya devam ediyor.

TTYD, sektörün içinde bulunduğu darboğazı atlatabilmek için hükümete kısa vadeli destek tedbirlerinin yanı sıra, orta ve uzun vadeli dönüşüm programlarını da sundu. 2017 yılında Rusya ile olan sorunların giderilmesiyle buradan gelen turist sayısının 2016 yılına göre 7 kat arttığı biliniyor.

2015 yılında 36 milyon 240 bin olan turist sayısı, 2017’de 29,5 milyona indi. Ancak geçtiğimiz yıl Rusya, Almanya ve Hollanda tarafından gelen iyimser açıklamalar, 2018 yılı için beklentilerin de pozitif olmasını sağlıyor.

Turizmciler, sektörde belirlenen hedefe ulaşmak için hükümete 5 maddelik talep sundu.

Bu taleplerin başında 20 milyar liralık ek KGF desteği yer alıyor. İkinci olarak turizm sektörünün ihracatçılara sağlanan tüm desteklerden yararlanması istendi. Bir diğer talep; turizmciye ana girdi kalemlerinin vergisiz ithal edilerek kullanma imkanının sağlanması oldu.

Dördüncü istek orta ve uzun vadeli krediyi içeriyor. Türkiye’nin en büyük ihracat destekçisi olan Eximbank‘tan düşük faizli kredi imkanının sağlanması istendi. Beşinci ve son talep ise istihdam teşviklerinin turizm sektörüne özel 2 yıl daha uzatılması ve kış sezonunda iş akdinin devamını sağlayacak istihdam desteklerinin oluşturulması.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum