Yatırım yapmaya başla!

Turizm Sektöründe Nordik Ülkelerden %87’nin Üzerinde Artış Gözlendi

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, önceki yılın ve bu yılın ilk dört aylık rakamlarına göre turizm sektörüne dair bazı açıklamalarda bulundu.
Turizm Sektöründe Nordik Ülkelerden %87’nin Üzerinde Artış Gözlendi

2018 yılının ilk dört ayı ile bu yılın ilk dört ayı karşılaştırıldığında; İsveç’ten Antalya’ya gelen turist sayısında %42’lik, Norveç’ten %87’lik, Danimarka’dan %18’lik ve Finlandiya’dan da %14’lük bir artış olduğu açıklaması, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’ndan geldi.

Diğer yandan Fahri konsoloslarla gerçekleştirilecek toplantıya katılmak için Antalya’ya gelen Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Svend Olling, Norveç’in Ankara Büyükelçisi Vegard Ellefsen, İsveç’in Ankara Büyükelçisi Annika Molin Hellgren ve Finlandiya Maslahatgüzarı Pekka Voutilainen hep birlikte Vali Karaloğlu’na bir ziyarette bulundular.

Vali Karaloğlu, ziyaretteki konuşması sırasında dört ülkenin elçilerini Antalya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Vali Karaloğlu, Dört Ülkenin Elçilerini AğırladıAntalya Valisi Münir Karaloğlu, ziyaret sırasında bazı söylemlerde bulundu. Elçileri ağırlamaktan duyduğu mutluluğun yanı sıra Nordik ülkeleri için turizm bakımından Antalya ve Alanya’nın önemli bir destinasyon olduğuna vurgu yaptı.

Münir Karaloğlu ardından, 2016 yılında yaşanan krizden önce Antalya’ya Nordik ülkelerinden yaklaşık 1 milyon turistin geldiğini ve krizden sonra bu rakamın 300 binlere kadar düştüğünü ifade etti. 2018 yılının ilk dört ayı ile 2019 yılının ilk dört ayı karşılaştırıldığında ulaşılan turist sayılarını karşılaştırıp ardından bu rakamların 2016 yılı öncesine hızlı bir şekilde ulaşmasını diledi.

Karaloğlu, turizmde Nordik ülkelerden seyahatlerin yükselişte olduğunu belirtirken bu durumun Türkiye ve Antalya için önemini vurguladı.

Karaloğlu Bu Durumun Türkiye ve Antalya İçin Önemini VurguladıAntalya Valisi bunlara ek olarak Antalya’nın sadece kıyı turizmi ön planda olan bir şehir olmadığını, kentin muhteşem bir doğaya sahip olduğunu belirtti. Şehirde bulunan şelaleleri ve kanyonları da öne çıkaran bir politika izlemeye başladıklarının haberini verdi. Ayrıca Karaloğlu, Antalya’da turizmin yanında tarımın da önemli olduğuna dikkat çekti.

Ülkeler arasındaki ticaret hacimlerinde yaş sebze ve meyvenin önemli bir ihracat kalemi oluşturduğunu açıklayan Karaloğlu, “Antalya yılda 6,5 milyon ton yaş sebze ve meyve üretir. Bunun büyük çoğunluğunu da ihraç eder. Hedef pazarlarımızdan bir tanesi de Nordik ülkeleri.” dedi. Vali bu açıklamalarına ek olarak, Antalya’da tropik meyveler konusunda da önemli gelişmelerin olduğunu kaydetti. Özellikle Alanya’da hemen her tropik meyvenin yetiştirildiğinden bahsetti.

Diğer yandan Danimarka Büyükelçisi Olling, tarım alanında iş birliğine hazır olduklarını dile getirdi. Kendisinin de Antalya meyvelerini çok sevdiğini açıkladı ve “Özellikle alıyorum ve çok hoşuma gidiyor.” şeklinde konuştu. İsveç Büyükelçisi Hellgren da turizmde sürdürülebilirlik ve çevrenin önemine değindi. Ziyarete gelen büyükelçiler, Karaloğlu başta olmak üzere tüm Müslümanların Ramazan ayını kutladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum