Yatırım yapmaya başla!

Turizm Ajansının Kurulmasına İlişkin Teklif TBMM Başkanlığı’na Sunuldu

Türkiye’nin dünya turizmi içindeki payını artırmak ve tanınmayan yerlere daha fazla ziyaretçi çekmek amacıyla Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulması hedefleniyor. Söz konusu kanun teklifi AK Parti tarafından Meclis’e sunuldu.
Turizm Ajansının Kurulmasına İlişkin Teklif TBMM Başkanlığı’na Sunuldu

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kurulmasına ilişkin kanun teklifi, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından Meclis’e sunuldu. TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifindeki esas amacın, Türkiye’nin dünya turizm sektöründen daha fazla pay alması ve ülkemizi çok daha tanınır bir hale getirmek olduğu ifade edildi.

Bu sayede ülkemizin güzelliklerinin, turizm potansiyelinin ve bu alanda yapılabileceklerin dünyaya tanıtılması hedefleniyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının amaçları hakkında bilgi paylaştı.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme AjansıMeclis’e yollanan kanun teklifinin kabul edilmesiyle kurulacak bu birim sayesinde Türkiye’nin doğal güzelliklerini anlatacak organizasyonlar yapılacağını söyleyen Muş, bunun finansmanı için gerekli çalışmalar yürüteceklerini anlattı.

Bu birimin 2023 hedeflerine ulaşma konusunda çok önemli işler yapacağını ve ciddi katkılar sağlayacağını, en önemlisi de turist sayısı ve kişi başına düşen harcamaların artırılmasını sağlayacağını dile getirdi.

Dünya turizminden ülkemizin daha fazla pay almasının ve döviz girişinin artırılmasının amaçlandığını, bu çalışmaları yapmak için kurulacak ajansın 13 kişilik bir ekipten oluştuğunu ifade etti.

İcra Kurulu 5 kişiden oluşacak ajansta 4 tanesi kamudan olmak üzere, özel sektörden isimler de yer alacak.

Ajans Üyeleri7 bölgeden temsilcinin yer almasını istediklerini söyleyen Muş, turizm belgeli işletmecilerin kendi aralarında yapacakları seçimlerle bu temsilcileri belirleyeceklerini anlattı. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının faaliyetleri için belgeli işletmelerin gelirlerinden %1 pay alınarak, bunlar Bakanlığın stratejisine uygun şekilde kullanılacak.

Mehmet Muş, bu finansman kaynağının Türkiye’nin çok fazla tanınmayan, tarihsel alan ve turizm bölgelerinin ziyaretçi sayısının artırılması amacıyla kullanılacağını anlattı. İşletmelerin bu %1’lik payı vermesinin karşılığı olarak cirolarının artacağını söyleyen Muş, bunun da ajansın ana faaliyeti olduğunu anımsattı.

Dünya genelinde sektöre bakıldığında bizdeki fiyatların daha kaliteli hizmet verilmesine rağmen çok daha düşük olduğunu söyleyen Mehmet Muş, sürdürülebilir sayı yakalandığında turist başına düşen gelirin de artacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum