Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, Asıl Problemin Çin Olmadığını Belirtirken Daha Fazla Faiz İndirimi İstedi

Amerikan Merkez Bankası'na (Fed) ilişkin eleştirilerini sürdüren Donald Trump, daha fazla ve büyük indirim yapılması gerektiğini açıkladı.
Trump, Asıl Problemin Çin Olmadığını Belirtirken Daha Fazla Faiz İndirimi İstedi
Yorum

Geçtiğimiz haftalarda 25 baz puanlık faiz indirimine giden Fed, Trump’ı hayal kırıklığına uğratmış ve ABD Başkanı bankanın bu indiriminden memnun olmamıştı. 11 yılın ardından ilk kez gevşek para politikası amacıyla faiz indirimi yapan Fed’in bundan sonraki dönemde ekonomiye uygun hareket edeceği karar metninde yer almıştı.

Hemen her fırsatta Fed’i eleştiren Trump, bu sert eleştirilerine bir türlü son veremiyor ve bankaya sürekli daha fazla faiz indirimi için bir baskı uyguluyordu. Bugün edinilen bilgiye göre Trump sosyal medya hesabı üzerinden yine Fed’i yerdi.

Fed’in daha hızlı faiz indirimine gitmesi ve uyguladığı indirim oranlarının daha büyük olması gerektiğini söyleyen Trump, üç ülkenin faiz indirimi yaptığını hatırlattı.

Fed Daha Hızlı Faiz İndirimine GitmeliYaptığı açıklamada ABD’nin sorununun Çin olmadığına işaret eden Trump, Çin’in çok sayıda firmasını diğer ülkelere karşı kaybettiğini ve resmi para birimi yuanın yehdit altında olduğunu söyledi. ABD ekonomisinin her zamankinden daha güçlü bir durumda olduğunu belirten Trump, Çin’den ülkeye yüksek miktarlarda para akışı olduğunu ifade etti.

Bu noktada ülkedeki sorunun Çin’den değil Fed’den kaynaklı olduğunu söyleyen Trump, bankanın daha fazla faiz indirimi uygulaması gerektiğini ve “gülünç” durumdaki parasal sıkılaştırmaya son vermelerine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Gerekenin yapılması için çağrıda bulundu.

Getiri eğrisinin oldukça geniş bir marjda bulunduğuna dikkat çeken Trump, enflasyonun olmadığını söyledi.

Trump Getiri Eğrisinin Geniş Marjına Dikkat ÇektiABD ekonomisinin er ya da geç kazançlı çıkacağını sözlerine ekleyen Trump, Fed’in henüz diğer ülkelerle rekabet edildiğinden habersiz olduğunu, bunun farkına varmasıyla işlerin kolaylaşacağını dile getirdi.

Diğer taraftan Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro da Trump’ın bu açıklamalarına paralel olarak dün Fed’in daha fazla faiz indirmesi gerektiğini açıklamıştı. Bununla birlikte bankanın 75 ya da 100 baz puanlık indirime ihtiyaç duyduğunu söyleyen Navarro, tıpkı Trump gibi Fed’i sık sık bu konuda eleştiriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu