Paylaşım

İflas Ertelemeye Giden “Toys R Us” ABD’deki 180 Mağazasını Kapatıyor!


 

ABD’li oyuncak devi Toys R Us, ülkedeki 180 mağazasını kapatacağını açıkladı. Zira şirket daha önce iflas erteleme başvurusunda bulunmuştu.

Eylül’de iflas erteleme başvurusunda bulunan oyuncak devi Toys R Us, İngiltere’deki mağazalarının ardından ABD’deki mağazalarını da kapatma kararı aldı.

Şirketin internet sitesinden yayınlanan açıklamada, mağazaların Şubat ayında kapatılmaya başlayacağı ve sürecin Nisan ayında tamamlanacağı duyuruldu. İşte ayrıntılar;

1957 yılında kurulan dünyaca ünlü oyuncak şirketi Toys R Us, yaşadığı finansal zorluklar nedeniyle mağazalarını kapatma kararı aldı.

Toys R Us ABD Şubelerini KapatıyorBu kararın alınmasındaki en önemli neden ise şirketin Eylül’de yaptığı iflas erteleme başvurusu oldu. Nitekim 2005’te KKR, Bain ve Vornado şirketleri tarafından satın alınan Toys R Us, bir süredir mali sıkıntı yaşıyor.

Toplamda 4.9 milyar dolarlık borcu bulunan şirketin, 2018’de 400 milyon dolar, 2019’da da 1.7 milyar dolar ödemesi gerekiyor.

Toys R Us İflas Erteleme Başvurusunda Bulunmuştuİşte bu nedenle de Toys R US faaliyetlerine devam edebilmek amacıyla iflas erteleme başvurusunda bulunmuştu. Çünkü ABD’de iflas korumasına giden şirket pazardan çıkmak değil pazarda kalmak amacı taşıyor. Neticede; borcunu yeniden yapılandıran oyuncak devi, mağazalarını kapatma kararıyla durumu toparlama çalışıyor.

Yapılan duyuruda da müşterilere mağaza kapatma sürecindeki indirimlerden ve avantajlardan faydalanmaları tavsiye edildi.

ABD'deki 182 Toys R us Şubesi Şubat - Nisan Ayları Arasında KapanacakŞubat’ta başlayıp Nisan’ın ortasına kadar sürecek programına göre sürecin sonunda Toys R Us’ın ABD’de bulunan mağazalarının 5’te 1’i kapanmış olacak.

İlaveten; şirketin Kanada biriminden Melanie Teed-March’ın yaptığı açıklamaya göre Kanada’da bulunan 83 Toys R US mağazası aynı şekilde faaliyet göstermeye devam edecek. Öte yandan; Kanada’nın aksine İngiltere problemden etkilenmiş ve ülkedeki 26 Toys R Us şubesi Aralık ayında kapanmak zorunda kalmıştı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın