Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toplam Ciro Endeksi Eylül 2021’de Yıllık %42,6 Arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerine ait ciro endekslerinin Eylül 2021 dönemine ait verileri yayımlandı.
Toplam Ciro Endeksi Eylül 2021’de Yıllık %42,6 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Eylül 2021 dönemine ait ciro endeksleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre toplam ciro endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %42,6 oranında arttı.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamıyla hesaplanan ciro endeksi, bir önceki aya göre ise %0,6 artış gösterdi. Endeks Ağustos’ta aylık %4 artarken, yıllık bazda %48,1 oranında artış göstermişti.

2021 yılının Eylül döneminde sanayi sektörünün cirosu yıllık %48,4 artarken, inşaat sektörünün cirosu %35,9 arttı.
Ciro Endeksleri Eylül 2021 Aylık ve Yıllık Değişim
Kaynak: TÜİK

Sanayi sektörünün altında listelenen madencilik ve taşocakçılığı ciro endeksi yıllık %46,9 artarken, imalat ciro endeksi %48,5 artış gösterdi. Eylül 2021 döneminde ticaret ciro endeksi yıllık %35,5 artış gösterirken, hizmet ciro endeksi %59 artış kaydetti.

Hizmet sektörü altında listelenen kalemlerden yıllık bazda en fazla artışı gösteren %70,3 ile konaklama ve yiyecek oldu. Onu %65,8 ile ulaştırma ve depolama, %64,3 ile idari ve destek kalemleri takip takip etti. Yıllık en az artış ise %41,6 ile mesleki, bilimsel ve teknik kaleminde görüldü.

Toplam ciro endeksi aylık bazda %0,6 ile sınırlı bir artış gösterirken, sanayi sektörünün cirosu %0,9 azaldı. Sanayi sektörü altında listelenen madencilik ve taşocakçılığı kaleminin cirosu %2,5 azalırken, imalat kaleminin cirosu %0,8 düştü.

Eylül’de aylık bazda inşaat cirosu %3, ticaret cirosu %0,9 ve hizmet cirosu %2,6 artış gösterdi. Hizmet cirosu altında listelenen kalemlerden en fazla artışı gösteren %8,9 ile gayrimenkul oldu. Onu %7,2 ile bilgi ve iletişim, %3,3 ile mesleki, bilimsel ve teknik kalemleri takip etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu