Yatırım yapmaya başla!

TMO’ya Sıfır Gümrükle 2,6 Milyon Tonluk Tahıl İthalatı Yetkisi Verildi

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Toprak Mahsulleri Ofisi’ne, gümrüksüz 2,6 milyon ton tahıl ithalatı yetisi verildi. Uzmanlar bu yetkinin olası sonuçlarını değerlendirdi.
TMO’ya Sıfır Gümrükle 2,6 Milyon Tonluk Tahıl İthalatı Yetkisi Verildi

Resmi Gazete’nin 16 Ocak 2019 tarihli sayısında yayımlanan 649 sayılı karara göre; Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) sıfır gümrükle 2 milyon 600 bin tonluk tahıl ithalatı yetkisi verildi.

Kararda yer alan bilgi kapsamında; TMO’ya 100 bin ton kuru bakliyat, 1 milyon ton buğday ve mahlut, 700 bin ton arpa, 700 bin ton mısır ve 100 bin ton pirinç için gümrüksüz ithalat yetkisi verildi. İthalatın Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan ithalat lisansı ile yapılacağı bildirilirken, tarım uzmanları verilen yetkinin olumsuz yanlarından bahsetti.

Kararda yer alan miktarlar dışında yapılacak ithalatta, İthalat Rejimi Kararı’nda öngörülen gümrük vergisi oranlarının uygulanacağı belirtildi.

Söz konusu tarife kontenjanlarının bir takvim yılı için tahsis edildiği ve her takvim yılı için yeniden tahsis yapılacağı bildirildi. İthalatın Ticaret Bakanlığı tarafından düzenleneceği ve ithalat lisansının üçüncü kişilere devredilmeyeceği söylendi.

Uzmanlar Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yıl sonuna kadar sıfır gümrükle 2,6 milyon tonluk tahıl ithalatı konusunda TMO’ya verilen yetkinin üretimi olumsuz etkileyebileceğini yorumladı. Dünya gazetesi yazarlarından Ali Ekber Yıldırım buğday, arpa, pirinç, bakliyat ve mısır gibi tahıl ürünleri yetiştiren üreticilerin ithalat baskısını her an üzerlerinde hissedecekleri söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’ne verilen ithalat yetkisinin temel amacının, iç piyasada artan fiyatların düşürülmesi olarak gösteriliyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu yetki sayesinde fiyatı artan ürünleri ithal ederek piyasayı düzenlemesi ve tüketicinin yüksek fiyatlardan olumsuz etkilenmemesi amaçlanıyor. Tarım uzmanlarını ithalat yerine TMO’nun üreticiden aldığı ürünleri piyasaya sunarak fiyat düzenlemesi yapmasının, hem tüketici em de ülke ekonomisi açısından daha olumlu olacağını düşünüyor.

Buğday Emtiası Fiyatlarını Görmek için Tıklayın

Diğer yandan ithalat yok denilip, bir taraftan da yetki verilmesine dikkat çekiliyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin daha önceki açıklamalarında Türkiye’nin buğday ithal etmediği, makarna ve bisküvi ithalatı yaptığı sözleri hatırlatılırken, son yıllarda ortalama 4-5 milyon ton buğday alımının da altı çiziliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum