Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Hava Yolları Gökyüzünde 86 Yılı Geride Bıraktı

Türkiye’nin en değerli markalarından biri olup dünyanın en fazla ülkesine uçan dev havayolu şirketi Türk Hava Yolları’nın (THY) 86. doğum günü.
Türk Hava Yolları Gökyüzünde 86 Yılı Geride Bıraktı
Yorum

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği’nin yaptığı açıklamadan edinilen bilgiye göre, ay yıldızlı bayrağı ilk kez 1933 yılında, toplamda 28 koltuk kapasitesine sahip 5 uçaklık filosuyla taşımaya başlayan dünya markası THY, günümüzde 336 uçak kapasiteli modern filosuyla her gün yüz binlerce yolcusunu dünyanın dört bir yerine uçuruyor.

“Devlet Hava Yolları İşletmesi” adıyla ilk uçuşlarına İstanbul Atatürk Havalimanı’nda (eski adıyla Yeşilköy Havalimanı) başlayan ünlü havayolu şirketi THY, 1943-1945 yılları arasında filosuna kazandırdığı yeni uçaklarıyla bugün elde ettiği başarının ilk temellerini attı.

THY, zaman içinde artan yolcu kapasitesi ve hedeflerin büyümesiyle, bayrak taşıyıcı ilk yurt dışı uçuşunu 1947 yılında, Ankara-İstanbul-Atina hattında gerçekleştirdi.

Thy Ilk Yurt Disi Ucusunu Ankara Istanbul Atina Hattinda GerceklestirdiBu uçuş, TC-ABA tescil kodlu DC-3 uçağı ile gerçekleştirildi ve 2 saat 40 dakika sürdü. Türk Hava Yolları ardından, ilk Atina seferinin üzerinden 4 yıl geçtiğinde 1951 yılında Lefkoşa, Beyrut ve Kahire gibi yerlere uçmaya başlayarak uluslararası uçuş noktalarını artırdı.

1960’lı yıllara gelindiğinde THY, Türkiye pazarında edindiği tecrübe ile yurt dışında başarılı bir strateji oluşturdu ve henüz o yıllarda tüm Avrupa’da adından söz ettirmeyi başardı. Bu başarıyı, jet motorlu uçakların gökyüzünde yer almaya başlaması hızlandırdı.

Kuruluşunun 50. yılı olan 1983’te, 30 uçaklık filosu ve 4037 koltuk kapasitesiyle 3 farklı kıtaya uçan THY, bu önemli yılını 2,5 milyon yolcu ve 30 bin ton kargo taşıyarak bitirdi.

Kurulusunun Ellinci Yili Olan 1983te 30 Bin Kargo TasidiBahsedilen bu başarılı yılında, yolcularının yolculuk deneyimine son derece önem veren THY, her ay milyonlarca yolcusuna sunduğu “Skylife” dergisini ilk kez 1983 yılında, THY Magazin ismiyle yayınladı. 2000’li yıllarda küresel havacılık sektöründe bir duraklama ve gerileme dönemi yaşanmıştı.

Fakat THY bu olumsuz durumun aksine, yeni yatırımlar yapıyor, yeni hatlar açıyor ve filosunu genişletiyordu. Böylelikle önemli bir büyüme sürecine girmişti. Bahsedilen bu dönemde sadece yolcu taşımakla kalmadı ve uçak bakım-onarımı, kargo taşımaları, yer hizmetleri, uçak içi koltuk ve mutfak üretimi, havacılık ile uçuş eğitimi alanlarında diğer havayolu şirketlerine hizmet sunan bir marka konumuna geldi.

Bunlarla birlikte THY, uçuş ağını 2019 yılından itibaren 124 ülke ve 309 destinasyona kadar genişletti. Yılda 75 milyonu aşkın yolcuyu uçurdu. Bayrak taşıyıcı ayrıca, 6 Nisan 2019 itibarıyla yeni evi İstanbul Havalimanı’na taşındı ve böylece daha güçlü bir yükselişe adım attı.

Türk Hava Yolları, gökyüzündeki 86. yılında da dünyanın en iyi havayolu şirketlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

THY Dünyanın En İyi Havayolu Şirketi Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerliyorDünyanın en genç filolarından birine sahip olan THY, operasyonlarını uluslararası havacılığın yeni merkezi olan İstanbul Havalimanı’nda sürdürüyor. Konuyla ilgili açıklama ise THY Basın Müşaviri Yahya Üstün’den geldi.

Üstün, “Tam 86 yıl önce 5 uçak ve 24 çalışan ile bu topraklarda başlayan gurur yolculuğumuz bugün 336 uçak ve 50 bin çalışan ile 124 ülkede devam ediyor. Bayrağımızı dünyanın dört bir yanında dalgalandırmaktan onur duyuyoruz.” dedi. Bunlara ek olarak THY, İstanbul Havalimanı’nın faaliyete geçmesiyle filosunu daha da büyütmeye yönelmiş, istihdam atağı yaparak toplam personel sayısını %16 artırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu