Yatırım yapmaya başla!

THY 800 Tır ile 12 Saatte Yeni Havalimanına Taşınacak

Yeni havalimanı için heyecan her geçen gün biraz daha artarken, ilk seferler ve taşınma süreci ile ilgili detaylar da belli olmaya başladı. İşte THY'nin taşınma sürecinden bilgiler;
THY 800 Tır ile 12 Saatte Yeni Havalimanına Taşınacak

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, hem taşınma sürecinden hem de gelecek hedeflerinden bahsetti. İstanbul Yeni Havalimanı’nda ilk resmi uçuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 21 Haziran günü gerçekleştirildi. İlk etabının ise 29 Ekim tarihinde düzenlenecek törenle gerçekleştirileceği biliniyor. Bilal Ekşi ise THY’nin taşınma sürecinin ise 31 Ekim saat 02:00’de gerçekleşeceğini söyledi.

THY’nin 12 saatlik taşınma sürecinin 800 tırla gerçekleşeceğini söyleyen Ekşi, kendileriyle birlikte hizmet veren şirketlerin de taşınacağını belirtti.

THY Taşınma Süreci

Atatürk Havalimanı’ndan teçhizatların alınacağını ve yeni havalimanına götürüleceğini söyleyen Ekşi, 12 saatlik sürede ve öncesinde 120 uçağın boş olarak yeni havalimanına nakledileceğini anlattı. Diğer uçakların ise yurt dışından yolculu ve yolcusuz olmak üzere yeni havalimanına döneceklerini belirtti. İstanbul Yeni Havalimanı’ndan 31 Ekim saat 14:00 itibariyle de THY’nin ilk seferini gerçekleştireceğini açıkladı.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan ilk uçuşun yurt içinde Ankara’ya, yurt dışında ise Azerbaycan ve KKTC’ye yapılacağı açıklandı.

THY İlk Uçuş Rotası

Yolcuların hiçbir mağduriyetle karşılaşmaması için çalıştıklarını söyleyen Bilal Ekşi, taşınma sürecine ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, THY, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla periyodik çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Yolcuların havalimanına sorunsuz bir şekilde toplu taşıma ile ulaşabileceklerini de anlatan Ekşi, havalimanına gelecek yolcularla ilgili analiz yaptıklarını söyledi. Ekşi, hangi bölgeden, ne kadar yolcu geleceğini belirlediklerini, belediyenin toplu taşıma araç seferlerini buna göre belirleyeceğini anlattı.

Özel yolcu salonlarının yapımına başlandığını da söyleyen Ekşi, mimari dizayn için uluslararası bir firma ile çalıştıklarını söyledi.

Özel Yolcu Salonları için Mimari Dizayn

29 Ekim’de ana salonların hazır olacağını, diğer salonların ise detaylarının belirlendiğini ifade etti. Yeni havalimanıyla havacılık sektörünün daha da büyüyeceğini söyleyen Ekşi, hem THY’nin hem de kendilerinden hizmet alan şirketlerin personel alımı yapacağını duyurdu. Gençlere THY’nin web sitesini sürekli kontrol etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Bilal Ekşi, yeni havalimanı ile birlikte Turkish Ground Services şirketinin 1600’e yakın eleman alacağını söyledi.

Turkish Ground Services 1600 Personel Alımı

THY’nin ise normal büyümesine paralel olarak her yıl 3000’e yakın personel aldığını ifade etti. Özellikle gençlerin hem THY’nin hem de iştiraklerinin web sitelerini sürekli takip etmesini, uygun iş ilanlarına başvurmalarını istedi. Ekşi, “havacılık sektörünün çıtasını gençlerle yükseltelim,” dedi. Yeni havalimanında yeni ortaklıklar kurulacağını da hatırlatan Ekşi, yerli ve yabancı birçok firma ile THY’nin işbirliği yapacağını ifade etti.

İkram hizmeti konusunda DO&CO’dan fazlasıyla memnun olduklarını da dile getiren Ekşi, Singapurlu SATS ile görüşmelerin istedikleri gibi gitmediğini belirtti.

THY DO&CO İkram Hizmetinden Memnun

Bu sözlerden; THY’nin Turkish DO&CO birlikteliğinin sonlanacağına dair haberler sonrasında diğer firmalarla yapılan görüşmelerin verimli geçmediğini anlıyoruz. Gelecek haftalarda ikram şirketine karar vereceklerini söyleyen Ekşi, yeni havalimanında mutfak tasarımı yapılması gerektiğini de ifade etti. Mimari tasarımların bittiğini, mutfak tasarımının ise ikram veren firmaya göre modifiye edileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum