Yatırım yapmaya başla!

Türk Hava Yolları 3Ç19’da 3 Milyar 707 Milyon Liralık Net Kar Açıkladı!

Türk Hava Yolları (THY) 2019'un üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını dün akşam açıkladı. Buna göre dev şirket bahsedilen dönemde 3 milyar 707 milyon liralık net kara imza attı.
Türk Hava Yolları 3Ç19’da 3 Milyar 707 Milyon Liralık Net Kar Açıkladı!

Havayolu taşımacılığında dünyanın önde gelen firmalarından biri olan Türk Hava Yolları (THY) 2019’un üçüncü çeyreğindeki finansal sonuçlarını dün akşam saatlerinde Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi. Her geçen gün büyümeyi sürdüren şirket, üçüncü çeyrekte elde ettiği net kar ile ilk 6 aydaki zararını yeterince tolere etti.

2019’un ilk 6 aylık döneminde 1,12 milyar TL zarar eden THY, yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği 641 milyon TL’ye denk gelen 3 milyar 707 milyon TL’lik net kar yakalamayı başardı. Böylelikle bu yılın ilk 9 ayında elde ettiği net kar 2 milyar 587 milyon TL tutarına ulaştı.

Konsolide raporlardan derlenen bilgiler neticesinde THY’nin yılın ilk 9 ayına ilişkin cirosu 2018’in aynı dönemine kıyasla %1,8 arttı ve rakam 22,6 milyar TL’ye çıktı.

THY Cirosunu ArtırdıYılın ilk yarısında zarar eden ve ardından hemen toparlanma eğilimine geçen havayolu devi, üçüncü çeyrekte yakaladığı ivme ile adından söz ettirdi. Şirketin belirtilen dönemdeki FAVÖK marjı %32,4 olurken, net kar marjı ise %16,4 seviyesinde kaydedildi. 2019’un ikinci çeyreğine ilişkin net karı ise 133 milyon lira olarak belirlenmişti.

Filosunu her geçen gün artırarak sektörde yeni başarılara imza atan THY, yılın üçüncü çeyreğinde taşıdığı dış hatlar yolcu sayısını da %2,4 artırdı. Aynı dönemde Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısında da 2018’in aynı dönemine kıyasla %14,5 artış olmuştu.

Kargo taşımacılığı faaliyetlerine hız kesmeden devam eden THY, söz konusu dönemdeki kargo gelirini %2,4 artırdı. Taşınan kargo sayısı ise %9,6 arttı.

Kargo Taşımacılığı Devam EdiyorŞirkete yönelik maliyet kalemleri incelendiğinde, yılın ilk 9 aylık döneminde en büyük maliyet kalemi 16 milyar 367 milyon TL ile akaryakıtta ölçüldü. Ardından personel giderleri 7 milyar 52 milyon TL ikinci sırada, bakım ve onarım giderleri 3 milyar 161 milyon TL üçüncü ve yolculara yapılan ikramlardan kaynaklanan giderler 2 milyar 661 milyon TL ile dördüncü sırada yer aldı.

Tüm bunların yanı sıra THY hedeflerinde de düzenlemeye gitti. 2019 yılında iç hatlarda hizmet verdiği yolcu sayısını 31 milyona, dış hatlarda taşıdığı yolcu sayısını ise 45 milyona çıkarmak isteyen şirket, toplam taşımayı hedeflediği yolcu sayısını 76 milyonda belirledi.

Kapasitesini %4 artırmayı da hedefledikleri arasında bulunduran THY, doluluk oranının %82 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyor. Kargo taşımacılığı hedefini ise 1.5 milyon ton olarak belirledi. Bu yılın tamamı için konsolide satış geliri 13,4 milyar dolara işaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum