Yatırım yapmaya başla!

THY, Taşıdığı 340 Bin Latin Yolcuyla Yeni Bir Başarıya İmza Attı

Türk Hava Yolları (THY), 2019'un 9 ayında Latin ülkelerinden taşıdığı yolcu sayısını rekor seviyelere taşıdı. Rakam 340 bin olarak kaydedilirken, firmanın bu pazardaki uçak doluluk oranları %86,3'e yükseldi.
THY, Taşıdığı 340 Bin Latin Yolcuyla Yeni Bir Başarıya İmza Attı

Her geçen gün artırdığı filosu ve müşterilerine sunduğu üstün kalitedeki hizmetiyle 86 yıldır dünyanın önde gelen firmalarından biri olan Türk Hava Yolları (THY), 2019 yılının Ocak-Eylül döneminde Latin ülkelerinden Türkiye’ye taşıdığı yolcu sayısı ile rekora koştu.

Latinlerin Türkiye’ye duyduğu ilgi her geçen yıl artarken, bu bölgelerden ülkemizi ziyarete gelen turistlerin sayısı yılın 8 ayında 237 bine çıktı. Türkiye’de en fazla Efes bölgesine ilgi duyan Latinler, başta inanç turizmi için Türkiye’ye gelmeyi tercih ediyor.

Yabancı ülkelerden Türkiye’ye en fazla gelenler arasında %33.55 artışla 64 bin 767 ziyaret rakamını elde eden Brezilya vatandaşları oldu. Brezilya’dan sonra Arjantinliler %6,11 azalış ile 46 bin 172 yolcuyla ikinci sırada yer alırken, Kolombiyalılar %28,43 artışla 41 bin 835 yolcuyla üçüncü sırada yer aldı.

Söz konusu dönemde Latin ülkelerinden 340 bin civarında yolcu taşıyan THY, bu pazarda artan transit yolcusuyla birlikte uçak doluluk oranlarını da %86.3’e yükseltti.

Latin Pazar Yolcusu Arttıİstanbul havalimanlarında aktarma yapmak amacıyla da Türkiye’ye gelen Latinler, özellikle son yıllarda İstanbul aktarmalı uçuşlara daha fazla ilgi duymaya başladı. Latinlerin İstanbul’a gittikçe artan ilgisi Türk Hava Yolları’nın yolcu rakamlarında görülen artışla adeta tescillenmiş oldu.

Yılın 9 ayında dıştan dışa transfer yolcu sayısı toplamda 18 milyon 239 bin olan THY, Latin yolcularının sayısını rekor seviyelere taşıdı. Firma, Türkiye çıkışlılar ve transit yolcuları da dahil olmak üzere yılın Ocak-Eylül döneminde %13,7 oranında artırdığı Latin yolcu sayısını toplamda 340 bine çıkardı. Bu dönemlerdeki uçak doluluk oranlarını ise %86,3’e yükseltti.

Türkiye ve Latin ülkelerindeki seferlerde en dikkat çeken artış %73.3 ile kargo ve posta taşımacılığında kaydedildi.

Kargo ve Posta TaşımacılığıMeydana gelen bu artışla birlikte THY’nin bu güzergahtaki kargo ve posta taşımacılığı 25 bin 70 tona çıktı. Firmanın Latin Amerika ülkelerinden Kolombiya’nın Bogota, Küba’dan Havana, Arjantin’de Buenos Aires, Brezilya’da Sao Paulo ve Venezuela’dan Karakas, Panama ve Meksika’ya seferler düzenlediği biliniyor.

Bu yılın Ocak-Ağustos döneminde Latin ülkelerinden Türkiye’ye en fazla ziyaret gerçekleştiren ülkelerde ilk üç sırada yer alan Brezilya, Arjantin ve Kolombiya’nın ardından; %66 artışla 34 bin 550’ye ulaşan Meksika, %34.77 artarak 12 bin 501 ile Şili, %18.22 artarak 6 bin 826’ya çıkan Venezuela, %20.44 artarak 20 bin 410’a çıkan diğer Güney Amerika ülkeleri ve %30,59 artarak 9 bin 404’e çıkan Orta Amerika ülkeleri geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum