Yatırım yapmaya başla!

Thomas Cook’un Ortaklarından Neşet Koçkar İflasın Ardından İlk Kez Konuştu

Yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle iflasını açıklayan Thomas Cook’un ikinci en büyük ortağı Neşet Koçkar, şirketin bu denli kötü yönetildiğini bilmediğini söyleyerek, süreç hakkında konuştu.
Thomas Cook’un Ortaklarından Neşet Koçkar İflasın Ardından İlk Kez Konuştu

Turizm camiası bugün 178 yıllık dev tur şirketi Thomas Cook’un iflas haberiyle çalkalanıyor. Dünyanın en eski seyahat ve tur şirketlerinden biri olan Thomas Cook, finansal kriz ve yüksek borçlanma nedeniyle battığını resmen açıkladı.

Yaklaşık 16 ülkede faaliyet gösteren tur şirketinin iflas haberi turizm sektöründe deyim yerindeyse tam bir kaosa sebep olurken, yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla yetkililerden açıklamalar gelmeye başladı.

Antalya Valiliği Türkiye’ye gelen binlerce turistin mağduriyet yaşamaması için kriz masası oluşturduklarını söyledi. Şirketin en büyük ikinci ortağı olan Neşet Koçkar ise iflas haberlerinin ardından ilk kez konuştu.

Şirketin ikinci en büyük ortağı Anex Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, “arka arkaya bu kadar hata yapılmaz” ifadesini kullandı.

Neşet Koçkar İflas YorumuDünya devi Thomas Cook’un %7 hissesine sahip olan Koçkar, şirketin kötü yönetildiğini bildiğini ancak bu kadar da kötü olduğunu bilmediğini söyledi. Eylül ayında yaptıkları toplantı neticesinde açığın 900 milyon pound olduğunu, aynı ayın ortasında bu rakamın 1,1 milyar pounda yükseldiğini belirtti.

Daha önce yaptıkları görüşmeler kapsamında finansman açısından derin bir kriz olduğunu saptadıklarını bu yüzden Londra ziyareti sonrasında bekleme pozisyonuna geçtiklerini anlattı. İflasın etkilerinin orta ve uzun vadede sektöre yansımalarının izleneceğini hatta oldukça büyük bir etki yaratacağını belirtti.

Yılda 22 milyon yolcu taşıyan şirketin batmasının büyük bir güven problemi yaratacağını söyleyen Koçkar, bunun otelciler ve tedarikçiler tarafında daha net bir şekilde hissedileceğini sözlerine ekledi.

En büyük hissedarlar olan Fosun ve Koçkar’a kayyum atanacağını söyledi.

Thomas Cook KayyumKendilerinin dünyanın en büyük markalarından biriyle işbirliği yaptığını fakat arkalarında hiçbir destek bulamadıklarını söyleyen Koçkar, Bakanlığın sadece tebrik etmekle yetindiğini söyleyerek sitemlerini paylaştı.

Şu an için iflas sürecinin nasıl seyredeceğinin bilinmediğini ancak en büyük hissedarlar olan Fosun ve kendilerine kayyum atanacağını belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı iflas haberinin ardından yaptıkları açıklamada kredi destek paketini en kısa zamanda devreye koyacaklarını bildirdi.

Bugün itibari ile dünya devi firmanın Türkiye’de 21.033 konaklamalı ziyaretçisi bulunuyor. Bakanlığın vereceği destek paketi sayesinde zarar gören şirketlerin kayıplarının telafi edilmesi ve kimsenin mağdur olmaması amaçlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum