Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Theresa May 7 Haziran’da Görevinden İstifa Edeceğini Açıkladı

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit'te elde ettiği başarısızlık nedeniyle 7 Haziran'da istifa edeceği duyuruldu.
Theresa May 7 Haziran’da Görevinden İstifa Edeceğini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Başbakanı Theresa May’in birkaç gün içinde istifasını açıklaması bekleniyordu. Bugün ise istifa için tarihin 7 Haziran olduğu söylendi. Bu tarihte İngiltere lideri olarak istifa edeceğini açıklayan May, Brexit sürecinde elde ettiği başarısızlık nedeniyle büyük bir baskı altında kalmıştı.

Muhafazakar milletvekilleri şimdi Theresa May’in yerine eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ı düşünüyorlar.

Yerine Boris Johnson DüşünülüyorMay’in başbakanlığı, David Cameron’un ardından geldi ve 3 yıl devam etti. May, Margaret Thatcher’dan sonra İngiltere’nin ikinci kadın lideri olmuştu. Ayrıca İngiltere’nin 2017 yılının Mart ayında 50. maddeyi tetikleyerek ülkeyi Avrupa Birliği’nden geri çekmeyi resmi olarak başlattı. Takip eden aylarda May, Brexit müzakerelerinde elini güçlendirmek için genel bir seçim yapılacağını açıkladı.

Muhafazakar Parti milletvekillerinin sayısı sayısı düştüğünde geri çekilme, gerçekte hükümetini bir güven ve tedarik anlaşması yapmaya zorlayarak Kuzey İrlanda Demoktrat Sendikacı Partisi’inden oy aldı. May bugün Downing Street dışında duygusal bir konuşma yaparken, milletvekilleriyle Avrupa Birliği ile müzakere ettiği geri çekilme anlaşmasın üzerinde uzlaşmaya varabilmek için her şeyi yaptığını söyledi.

May, yeni bir lider seçilene kadar görevini sürdürecek ve gelecek hafta gerçekleşecek liderlik yarışıyla birlikte istifa edecek.

Lider Seçilene Kadar Görevinde Kalacakİngiltere milletvekilleri, May’in kötü niyetli olarak nitelendirilen Brexit anlaşmasını üç kez reddettiler. May, Brexit anlaşması konusunda kendi partisinden de destek alamadı. En son İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile masaya oturmuş ve bundan da bir sonuç çıkmamıştı. Dün Parlamento’ya birtakım değişiklikler yapılan anlaşmayı sunması söz konusu iken, bunun da başarısız olacağı söylenmişti.

Dün İngiliz basınında çıkan haberlerde Başbakan Theresa May’in birkaç gün içinde istifa edebileceği yazılmıştı. Bazıları istifanın Cuma günü gelebileceğini söylerken, bazıları 10 Haziran’a kadar istifanın gerçekleşeceğini belirtilmişlerdi. Büyük bir baskı altında olan May ise bugün 7 Haziran’da istifa edeceğini açıkladı.

Şimdi ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden düzensiz bir şekilde çıkması umudu daha muhtemel bir sonuç olarak görünüyor.

Anlaşmasız Bir Brexit DüşünülüyorDaha önce yapılan oylamalarda milletvekilleri, İngiltere’nin AB’den anlaşmasız çıkmaması yönünde oy kullanmıştı. Şimdi ise tek yol, anlaşmasız bir çıkışa işaret ediyor. İngiltere ve Kuzey İrlanda’nın Avrupa Birliği’nden resmi çıkış tarihi 31 Ekim 2019 olarak belirlendi. Bu tarihten önce bir anlaşmaya varılması durumunda da çıkış gerçekleşebilecek.

İstifa haberleriyle birlikte sterlin dolar karşısında yüzde 0,5 yükselerek 1,2705 seviyesinden işlem gördü. Daha sonra yüzde 0,16 oranında artıda seyrederek 1,2678 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar