Yatırım yapmaya başla!

Tesla’da SEC ve Musk Gündemlerinden Sonra Yönetime Dair Gelişmeler

Tesla'da son zamanlarda gündemden düşmeyen Elon Musk gelişmeleri, SolarCity yönetimine dair yenilikler ve şirketin genişleyen bakış açısı.
Tesla’da SEC ve Musk Gündemlerinden Sonra Yönetime Dair Gelişmeler

Tesla yöneticilerinin dördünün, yönetim kurulunun son aylarındaki Elon Musk üzerinde daha fazla kontrol uygulamaması yönündeki eleştiriyi takiben, elektrikli otomobil üreticisinin yönetiminin bir parçası olarak istifa edeceğini açıkladı.

Sallanma Cuma günü geç saatlerde açıklandı ve şirketin yeni bağımsız başkanı Robyn Denholm, ne tür değişiklikler görmek istedikleri konusunda şirketin en büyük yatırımcılarının sesini duyurdu.

Revizyonun bir parçası olarak, şirketin önde gelen bağımsız müdürü, daha önce yönetim kurulunun gözetiminden sorumlu olan Antonio Gracias, sorumluluklarını Sayın Denholm’a devretti ve gelecek yıl yönetim kurulundan ayrılması bekleniyor.

SolarCity Yönetimi

SolarCity ve Lyndon RiveTesla’nın yönetim kurulu, Wall Street aktivistlerinin çok uzun bir hedefi olmuştu ve şirketin, Musk’un başkanlık ettiği ve kuzeni Lyndon Rive’in genel müdürlüğüne geçtiği şirket olan SolarCity’yi devralmıştı. Bay Musk’un yanlış bir şekilde, şirketin satın alımına yakın olduğunu tweetledikten sonra gündem geçen yıl ateş altında kaldı.

Bu, daha sonra Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonundan (SEC) kararlaştırılan bir suç duyurusuna yol açtmıştı. Ancak Musk şimdi SEC ile görüşme şartlarını yerine getirme iddiası nedeniyle ikinci bir şikayeti çözümlemeye çalışmak için görüşmelerde bulunuyor.

Yönetişim, şirketin 11 Haziran’daki yıllık toplantısında hissedarlar tarafından onaylandığı takdirde, Tesla kurulunun 11’den yedi üyeye düşürüldüğünü, bu yıl iki direktörün istifa ettiğini ve iki kişinin 2020’de ayrıldığını göreccek.

Bay Musk’a 11 yıl önce Tesla’nın CEO’su olarak gelmesinden bu yana, daha az bağı olan yeni atananlara daha fazla ağırlık vermesi ele alınan maddeler arasındaydı.

Bakış Açısı Genişledi

Şirketin Bakış Açısının Genişlediği AçıklandıGracias ile birlikte, çıkışlar on yıldan beri bir Tesla yöneticisi olan ve (eski bir SolarCity yöneticisi olan Brad Buss) ve cinsel taciz iddialarıyla karşı karşıya kaldıktan sonra geçici olarak kuruldan geri adım atmış olan bir risk sermayesi yatırımcısı Steve Jurvetson’du.

Sadece iki yıl önce kurula atanan dördüncü yönetmen Linda Johnson Rice, bu ayın başlarında iflas başvurusunda bulunan Johnson Publishing’in başkanlığını yürütüyor.

Tesla SEC ile bir araya gelerek, ayrılışların tahtayı düzene sokmak için tasarlandığını, son beş yılda kaydedilen bir genişlemeden önceki boyutuna geri döndüğünü ve yeni müdürlerin dış bakış açıları oranını arttırdığını belirtti.

Değişiklikler Duyuruldu

Yönetim Değişikliklerine Dair GelişmeŞirket, geçen ayki Bayan Denholm’un hisse senedinin dörtte üçünden fazlasını temsil eden yatırımcıları seslendirerek değişikliklere yol açtığını açıkladı. Hissedarlara sunulan teklifler, her bir yöneticinin yeniden seçimle karşı karşıya kalmadan önce hizmet süresinin üç yıldan ikiye indirilmesini içeriyor. 

Bu, birçok kurumsal yönetim uzmanının en iyi uygulama olarak gördüğü yıllık yeniden seçimin hala gerisinde kalmasına rağmen, hissedarlara yönetim kurulu üzerinde doğrudan kontrol sağlayacak bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum