Yatırım yapmaya başla!

Tesla, Edison’a Karşı! İşte The Current War Filminin İlk Fragmanı!Nikola Tesla, Thomas Edison ve George Westinghouse… Hazırlanın! Akım Savaşları başlıyor! Tesla ve Edison arasındaki rekabet 1800’lerin ikinci yarısına dayanıyor olsa da Akım Savaşları’nın yankıları günümüzde de devam ediyor.

Akkor lambaları üzerinde çalışmalara devam eden Edison, Amerika’yı aydınlatmış olsa da doğru akım (DC) ile kurmuş olduğu bu sistem tehlikeyi de beraberinde getiriyordu. Şehrin sokaklarından salınan elektrik telleri güneşi engellemekle kalmıyor, çıkarmış olduğu kıvılcımlarla da şehrin meraklı çocuklarının yaralanmasına ve hatta ölmesine neden oluyordu. Fakat varlıklı insanlar Edison’un bu icadına akın ediyor ve evlerini elektrikle buluşturmak için sıraya giriyorlardı.

İşte tam da bu dönemde Amerika topraklarına Nikola Tesla adında genç bir mucit taşınmıştı. Edison’un çalışmalarını takip eden Tesla ise bu sırada dünyayı kablolardan kurtaracak olan alternatif akım (AC) üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyordu. Fakat tasarlamış olduğu icatları geliştirebilmek için paraya ihtiyacı vardı.

Tesla, Sırp bir çocukla Edison’a onu öven bir mektup gönderdi. Mektupta; “Dünyada iki büyük adam tanıyorum Bay Edison. Biri sizsiniz, diğeri ise bu mektubu size ulaştıran Sırp çocuk” cümleleri yer alıyordu. Edison ise Tesla’nın bu mektubuna karşılıksız kalmadı ve onu 50 bin dolar karşılığında doğru akım jeneratörlerinin bakımı ve tamiri için işe aldı.

Tesla, işe girdiği süre boyunca Edison’a kendi fikirlerini anlatmaya çalışsa da bir türlü kendisini dinlettirmedi. Yine de işini layığı ile yapmaya devam eden Tesla, bütün jeneratörleri eskisinden daha iyi duruma getirdi. Sonrasında ise Edison’dan, mükafatı olan 50 bin doları talep eden Tesla; “tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığın zaman, Amerikan şakalarını anlayacaksın,” cevabını aldı. Böylelikle Akım Savaşları başlamış oldu.

Bir tarafta para basan Edison ve General Electric, diğer tarafta ise Tesla ve George Westinghouse! Alfonso Gomez-Rejon tarafından yönetilen ve tarihin en etkileyici hikayelerinden birini konu edinen The Current War filmi 24 Kasım’da seyircilerle buluşacak.

Akım Savaşları’nı konu alan bu etkileyici yapımda Edison’u, başarılı biyografi filmlerinden hatırladığımız Benedict Cumberbatch canlandırırken, Nicholas Hoult ise Tesla’ya hayat veriyor. Etkileyici yapımda ayrıca Michael Shannon, Tom Holland ve Katherine Waterston gibi başarılı isimler de yer alıyor. Peki, The Current War filminin yayınlanan ilk fragmanı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum