Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TESK Başkanı Palandöken Ülkemizde Sağlık Turizminin Geliştirilmesi Gerektiğini Söyledi

Turizmin sadece deniz ve güneşten ibaret olmadığını söyleyen TESK Başkanı Palandöken, sağlık başta olmak üzere alternatif alanlara da ağırlık vermemiz gerektiğini belirtti.
TESK Başkanı Palandöken Ülkemizde Sağlık Turizminin Geliştirilmesi Gerektiğini Söyledi

2019 yılı turizm açısından oldukça verimli geçiyor. Yaz dönemi boyunca sahil kentlerindeki tatil tesislerinde doluluk oranları yüz güldürürken, buna bir de geride bıraktığımız bayram tatilleri destek oldu. Hem Ramazan hem de Kurban Bayramı tatillerinde turizmden elde edilen gelir de sektör temsilcilerini mutlu etti.

Ramazan Bayramı tatilinin ekonomik getirisinin 10 milyar lira, Kurban Bayramı’nın 35 milyar lira olduğu ifade edildi. Ancak yaşanan bu yoğunluğa ve güzel gelişmelere rağmen ülkemizde turizmin sadece deniz ve güneş olmadığı, farklı alanların da geliştirilmesi gerektiği ifade ediliyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu bağlamda özellikle sağlık turizmine yönelinmesi gerektiğine dikkat çekti.

Palandöken; sağlık, inanç, gastronomi, kongre ve kültür turizmlerini de geliştirmemiz gerektiğini söyledi.

Bendevi PalandökenTürkiye’nin turizm potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade eden Palandöken, bunu sadece deniz, kum, güneş olarak görmemek gerektiğini söyledi. Hem coğrafi konum hem de doğal güzellikler itibarıyla ülkemizin tam bir turizm cenneti olduğunu aktardı. Alternatif alanlara yönelmemiz gerektiğini, özellikle son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada ağırlık verilen sağlık turizmine ayrıca önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni nesil turistlerin gittikleri ülkelerin kültürünü tanımak ve yemeklerini öğrenmek istediklerini belirtti.

Kültür TurizmiArtık turizm dünyasının eskisi gibi olmadığını söyleyen Palandöken, insanların sadece dinlenmek ve eğlenmek için seyahat etmediğini belirtti. Gittikleri yerlerin yemeklerini tatmak, kültürlerini öğrenmek, şifalı sularına girmek ve yaşam tarzını benimsemek gibi amaçları da olduğunu aktardı.

2017 yılında sadece sağlık turizmi için Türkiye’yi 433 bin 292 kişinin ziyaret ettiğini, geçen yıl bu sayının %27’lik artışla 551 bin 748’e yükseldiğini açıkladı. Elde edilen gelirin ise 2 milyon doların üzerine çıktığını aktardı.

Yabancı turistler Türkiye’yi; saç ekimi, kalp ve katarakt ameliyatı gibi sebeplerle tercih ediyor.

Sağlık TurizmiBu amaçla gelen turistlerin kişi başı ortalama harcamasının 2 bin doların üzerinde olduğunu söyleyen Palandöken, deniz turizmi ile kıyaslandığında yaklaşık 3 katı harcama yaptıklarını belirtti. Bir diğer yıldızı parlayan alanın ise kongre turizmi olduğunu söyledi.

Birçok spor etkinliği, uluslararası toplantılar, spor müsabakaları ve fuarlar sayesinde nitelikli turistlerin geldiğini açıkladı. Türkiye’nin Asya ile Avrupa’yı bir araya getiren konumu sebebiyle de dünyanın her tarafından turist çeken bir avantaja sahip olduğunu sözlerine ekledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum