Yatırım yapmaya başla!

Üniversite Sınavında Tekstil Mühendisliğini Seçene Asgari Ücret Kadar Karşılıksız Burs Verilecek

Türkiye’de deri, hazır giyim ve tekstile olan ilgiyi artırmak amacıyla, üniversite sınavında ilk 20 bin arasına giren öğrencilerden, tekstil mühendisliğini seçene net asgari ücret kadar burs verilecek.
Üniversite Sınavında Tekstil Mühendisliğini Seçene Asgari Ücret Kadar Karşılıksız Burs Verilecek

12 ihracatçı birliği ile tekstil sektörünün temsilcileri tarafından duyurulan bu haberimiz üniversiteye hazırlanan gençleri ilgilendiriyor. Türkiye’de tekstil ve deri mühendisliğine yönelik algıyı artırmak amacıyla alınan karar kapsamında, üniversite sınavında ilk 20 bine girip de tekstil mühendisliğini seçenlere, asgari ücret kadar karşılıksız burs verilecek.

Tekstil mühendisliğini seçen öğrencilere karşılıksız burs verilmesini öngören protokol imzalandı.

Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS), İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) ve 12 ihracatçı birliği ülkemizde öğrencilerin deri ve tekstil mühendisliğini daha çok tercih etmeleri için kolları sıvadı.

YÖK ve saydığımız bu kurumlar arasında imzalanan protokol kapsamında, sınavda ilk 20 binlik dilimin içerisinde girip de tekstil mühendisliğinde okumayı tercih eden öğrencilere burs verilecek. 2020 lira olan asgari ücret kadar verilecek burs ayrıca karşılıksız sunulacak.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, atılan bu adım sayesinde beceri yeteneği yüksek olan mezunların iş dünyasına kazandırılacağını, aynı zamanda üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi. Staj eğitimlerinin geliştirilmesi ve işyeri eğitimlerinin artırılması amacıyla da sektör temsilcileri ile bir arada çalışacaklarını ekledi.

Yapılan anlaşmanın deri ürerimi, tekstil, hazır giyim ve istihdam gibi konularda ülke ekonomisi için hayati önemde olduğu vurgulandı.

Sektörün en önemli sorununun nitelikli iş gücü olduğu belirtilirken, Türkiye’nin hazır giyim, deri ve tekstildeki rekabet gücünü koruyabilmesi için bir yandan da yeni teknolojilerin denenmesi ve endüstri 4.0 tabanlı tesislerin kurulması gerektiği aktarıldı.

Verimliliği artırmak için iyi yetişmiş, nitelikli mühendislere ihtiyaç olduğu, ancak ülkemizde bu mesleğe olan ilginin her geçen yıl azaldığı belirtildi. Geçtiğimiz yıl 542 olan tekstil mühendisliği kontenjanının sadece 228’inin dolduğu ve sadece 3 fakültede %100 doluluk oranına erişildiği bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu proje üzerinde bir yıldır çalışıldığı ve alınan burs kararı ile tekstil mühendisliğine ilginin artacağı belirtildi.

İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz ve İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe tarafından yapılan açıklamada, negatif algıyı değiştirmek, nitelikli tekstil mühendisleri yetiştirmek için sektörün üzerine düşeni yapacağı ve elini taşın altına koyduğu aktarıldı.

İlk 20 bine girip de tekstil mühendisliğini seçenlere tam asgari ücret, 20 – 50 bin arasına girenlere net asgari ücretin %70’i, 50 – 80 bin arasına girenlere asgari ücretin %50’si kadar karşılıksız burs verilecek. Bunların yanında eğitim sürecinde başarılı olan öğrencilere iş garantisi de verilecek.

Projeye destek veren hazır giyim ihracatçı birlikleri arasında; İstanbul, Akdeniz, Ege, Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile Denizli İhracatçılar Birliği yer alıyor. Tekstil grubunda; İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği bulunurken, İstanbul ile Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği de deri ihracatçıları arasında yer alan birlikler oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum