Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Teknoloji-İnovasyon ve Bölgesel Kalkınma için 750 Milyon Liralık Fon Kuruldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop iki ayrı alan için kurulan 750 milyon liralık fonu tanıttı.
Teknoloji-İnovasyon ve Bölgesel Kalkınma için 750 Milyon Liralık Fon Kuruldu

Türkiye Kalkınma Fonu altında teknoloji ve inovasyon ile bölgesel kalkınma olmak üzere iki ayrı alanda fon oluşturuldu. Toplamda 750 milyon lira tutarında olan fonun tanıtımı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop tarafından tanıtıldı.

Bakan Varank, büyümeyi ve kalkınmayı daha çok desteklemek amacıyla yeni bir adım attıklarını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank750 milyon TL büyüklüğündeki iki ayrı fon Kalkınma Yatırım Bankası tarafından oluşturulup, Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altında yönetilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gelişmiş ülkeler ile Türkiye arasında bir kıyas yapıldığında yatırım açısından çok geride kaldığımızı söyledi.

Her zaman girişimcilerin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirterek, daha büyük işlere adım atılması gerektiğini vurguladı. Oluşturulan fon ile büyüme ve kalkınma alanlarının daha kuvvetli bir şekilde destekleneceğini, üretken yarınları oluşturmak için yeni bir reformu hayata geçirdiklerini açıkladı.

Şu anda girişimcilik tarafının tamamının kamu tarafından desteklendiğini fakat dünyanın diğer ülkelerine bakıldığında bu işi çoğunlukla özel sektörün yaptığını anlattı. Kendilerinin de özel sektörün bu alana eğiliminin ve girişim sermayesi yatırımlarının artırılması amacıyla harekete geçtiklerini söyledi.

Kurulan fon ile inovasyon, teknoloji ve sanayi alanında önemli yatırımlar yapılacağını, bu sayede yerli ve milli hedeflere ulaşma konusunda da ilerleyebileceğimizi vurguladı. Ekonomide kurumsallaşmış ve rekabetçi şirketlerin hakim duruma geçmesi gerektiğini belirten Varank, 750 milyon liralık bu iki fon sayesinde firmalara uzun vadede sermaye desteği verileceğini sözlerine ekledi.

Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, bu fonlar sayesinde stratejik öneme sahip olan sektörlerin destekleneceğini söyledi.

Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim ÖztopŞimdiye kadar kalkınma bankacılığının yanında yatırım alanında da önemli işler yaptıklarını söyleyen Öztop, Türkiye Kalkınma Fonu sayesinde dinamik sektörleri desteklediklerini belirtti. Kurulan fonlar vasıtasıyla teknoloji, inovasyon ve kalkınma gibi stratejik önemi olan sanayi kollarına bölgesel kalkınmaya yönelik destek sunduklarını açıkladı.

Şu anda netleşen iki fon temasının bir tanesinin gelişim ekosistemini hareketlendirecek Teknoloji ve İnovasyon Fonu, diğerinin ise kalkınma ajansları ile birlikte yönetilecek olan Bölgesel Kalkınma Fonu olduğunu açıkladı. Gelecek beş yıl içerisinde söz konusu alanlarda şirket ve girişimlere toplamda 750 milyon liralık yatırım yapılacağını belirtti.

Sadece finansal destekle kalmayıp aynı zamanda danışmanlık hizmeti de vereceklerini söyleyen Öztop, kurumsallaşma noktasına gelinceye kadar şirketlerin yanlarında olacağını hatırlattı. Türkiye Kalkınma Fonu’nun dünyadaki örneklere benzer şekilde sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayacak şirketleri desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum