Yatırım yapmaya başla!

Tarımda Teknoloji Kullanılarak Toprak ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilirliği Hedefleniyor

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli teknolojinin tarımdaki önemine değinirken, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz çiftçiliğin önümüzdeki dönemde daha çok kar getireceğini belirtti.
Tarımda Teknoloji Kullanılarak Toprak ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilirliği Hedefleniyor

Japonya’da düzenlenen G20 Tarım Bakanları Toplantısı’na katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, teknolojinin sektöre katacağı faydalardan ve bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Ana teması “Sürdürülebilir Tarımsal Gıda Sektörüne Doğru Ortaya Çıkan Sorunlar ve İyi Uygulamalar” olan toplantıya dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin tarım bakanları ile uluslararası kuruluşların yetkilileri katıldı. Bakan Pakdemirli, tarımın hayati öneme sahip olduğunu, dünyanın en çok üzerinde durduğu konulardan biri olduğunu ve tarım teknolojilerinin her geçen gün arttığını söyledi.

Bekir Pakdemirli, doğal kaynakların kısıtlı olmasının yanında tarımın iklim değişikliği gibi sorunlarla da karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bekir Pakdemirli2050 yılına kadar dünya nüfusunun 10 milyar ulaşacağını öngören Pakdemirli, nüfusun artmasıyla gıda ihtiyacını karşılamak için, üretimin de iki katına çıkarılması gerektiğini ifade etti. Ancak doğal kaynakların kısıtlı olduğunu, buna ek olarak bir de tarımcılığın iklim değişikliği gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu anlattı.

Tarımsal üretimi artırmak için en etkili yöntemin teknolojiler kullanmak olduğunu, sanayi 4.0 ve akıllı tarım gibi teknolojilerin tarımda kullanılması ile toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımında önemli rol oynayacağını aktardı.

Bilgi, teknoloji ve yönetimin hedeflenen üretim ve verimde en önemli 3 unsur olduğunu dile getirdi.

Tarım TeknolojisiÜreticinin karlılık sorunu ve çevresel etkinin getirdiği çekincelerle teknolojileri araştırmaya, uygulamaya yöneldiğini anlatan Pakdemirli,  çiftçilerin artık, ekimden gübrelemeye ve hasattan ilaçlamaya kadar arazilerindeki her bir operasyonu dekarlardan metrelere indirgeyecek şekilde kontrol edebildiklerini söyledi.

Uygulanan işlemlerin etkinliği artıracak şekilde yönetebildiğini ifade eden Pakdemirli, “Sonuçta daha çok verim ve üretim elde etmektedirler. Bunun yanı sıra makine kontrol sistemleri, arazi operasyonlarında maliyetleri düşüren uygulamaları zamandan tasarruf sağlayarak gerçekleştiren ekipman otomasyonunu sağlamaktadır.” dedi. Türkiye’nin 2017 yılında tarımda Ar-Ge’ye en fazla yatırım yapan sekizinci ülke olduğunu hatırlatan Pakdemirli, Tarım Bilgi Sistemi ve Çiftçi Portalı gibi konularda yapılan çalışmalar hakkında bilgi paylaştı.

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz ise 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle yaptığı konuşmada, üreticilere köylerini terk etmemeleri çağrısında bulundu.

Tarımda Kar ArtacakTarımsal üretimin ve çiftçiliğin birkaç yıl içerisinde daha fazla kar getireceğini söyleyen Fehmi Kiraz, çiftçilerin üretim yaptıkları köyleri terk etmemesi gerektiğini ve üretime devam etmelerini söyledi. Gıdanın hem ülkemizde hem de dünyada çok önemli hale geldiğini aktaran Kiraz, “ Bu üretim de çiftçiler tarafından sağlanıyor. Önümüzdeki dönemde en güzel meslek çiftçilik olacak. Orta vadede çiftçilik ve tarımsal üretim kazançlı ve önemli hale gelecek” şeklinde konuştu.

Yağışın bu yıl mevsim normallerinin üzerinde gerçekleştiğini ve birçok üründe rekoltenin daha iyi olacağını ifade eden Kiraz, dağlarda eriyen karın akarsuları doldurduğunu, baraj olmayan yerlerin de susuzluk çekmeyeceğini dile getirdi.

Fehmi Kiraz, çiftçilere lisanslı depoculuk imkanlarından yararlanmaları önerisinde bulundu.

Lisanslı Depoculuk TavsiyesiGeçtiğimiz günlerde 2019 hububat fiyatlarını açıklayan Toprak Mahsulleri Ofisi, 270 işyerinde ve protokol imzalanan 80 lisanslı depoda hububat alımı yapılacağını bildirdi. Fehmi Kiraz da çiftçilerin bu lisanslı imkanlardan yararlanmalarını ve ellerindeki ürünlerin bir kısmını bu depolara koyarak satış yapmalarını tavsiye etti.

Güncel Buğday Fiyatlarını Öğrenmek için Buraya Tıklayın

Yağışlara bağlı olarak buğday da iyi verim beklendiğini, 2019 yılında ortalama 19-20 milyon ton üretim öngörüldüğünü sözlerine ekledi. 2018 yılına göre hububat fiyatlarındaki artışın memnuniyet verici olduğunu belirten Kiraz, açıklanan fiyatların makul ve dünya ortalamasında olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum