Yatırım yapmaya başla!

Tarihin Tahrip Edilmiş En Pahalı 10 Öğesi

Tarihin Tahrip Edilmiş En Pahalı 10 Öğesi

Şanslı mısınızdır? Aslında çoğu kişiye göre şans diye bir şey de yok. Ama yaşanan bazı olaylar vardır ki bu kadar da olmaz dedirtir insana. Şüphesiz hayatta her şey insanlar için. Aslında şanssızlık diye adlandırdığımız çoğu olumsuz olay, tamamen dikkatsizlik sonucu meydana geliyor. Hayatın hızla değiştiği günümüzde, anlık bir dalgınlık ya da dikkatsizlik çok pahalı sonuçlara mal olabiliyor.

Dünyada sadece tek bir örneği kalmış nadide bir eser düşünün, sanırım onu korumak için oldukça çaba sarf edilir değil mi? Ama her şeye rağmen gözden kaçan küçük bir ayrıntı ve dikkatsizlikle, bu nadide eser bir kazanın kurbanı olabilir. Aslında tarihimiz böyle ilginç kazalar, talihsizliklerle dolu. Sizler için oluşturduğumuz listede de bu olayların en pahalı maliyetlilerine değindik. Oldukça ilginizi çekecek hikayeleri de içinde barındıran bu olayların bazıları kaza, bazıları dikkatsizlik, bazıları ise tamamen “vurdum duymazlıktan” kaynaklı. Merak ettiniz değil mi? Dilerseniz birlikte bu olaylara göz atalım.

İşte karşınızda tahrip edilmiş tarihin en pahalı 10 öğesi:

10 Harry Potter Kitabının İlk Baskısını Atma

50.000

Harry Potter Kitabının İlk Baskısını AtmaEn ünlü kitap serisinin sahibi JK Rowling ilk röportajını Nigel Reynolds ile yapmıştır. Röportajı yapan kişi JK Rowling’in bu kadar büyüyeceğine inanmıyordu. O görüşmeden sonra şimdi 50.000 dolar değerindeki Harry Potter kitabının kopyasını attı.

Harry Pater filmiyle birlikte geniş bir hayran kitlesine ulaştı. Oldukça sevilen serinin filminde kullanılan objeler de en çok aranan nesnelerden olmuştur. Bu ürünlerin en pahalılarını merak ediyorsanız Haryy Poter Hayranlarının Alabileceği En Pahalı 10 Öğe isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

9 En Pahalı İçki Rekoru

78.000 Dolar

En Pahalı İçki RekoruBir barmen 7.800 dolar değerindeki en pahalı kokteyli yapmak isterken hata yaptı. Müşteri yapılacak karışıma konyak eklenmesini istemişti, ancak pahalı konyak ilave edileceği sırada yere düştü. Barmenin rüya karışımındaki bir içki yok olmuş oldu. Konyak şişesi 1788 yılına aitti ve yaklaşık 78.000 dolar değerindeydi.

Alkollü içecekler belkide hiçbir üründe olamayacak kadar sınıfsal özelliklere ayrılır. Bu türün en pahalılarını merak ediyorsanız Dünyanın En Pahalı 10 İçkisi isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

8 En Pahalı Şarap Şişesi

500.000 Dolar

En Pahalı Şarap ŞişesiThomas Jefferson şarabı çok seven biriydi. Onun en büyük hobileri arasında pahalı şarap şişelerini toplamak vardı. Ölümünden sonra onun şarap şişesi rezervleri şarap koleksiyoncuları arasında dağıtıldı.

Kaza ise dağıtılan ürünlerin en pahalısıyla alakalıydı. Garsonla çarpışmadan kaynaklı kazada, Thomas’ın rezervine ait en pahalı şarap şişesi parçalandı. Şarap şişesi 500.000 dolar değerindeydi. Bu kaza tarihteki en pahalı şarap şişesi kaybı olarak kaydediidi.

Şarap içmesi sever misiniz? Bu içki türünün en pahalıları için Dünyanın En Pahalı 10 Şarabı isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

7 Qing’in Vazoları

500.000

Qing'in VazolarıQing Hanedanı’na ait en güzel vazolardan üçü, Cambridge Fitzwilliam Müzesi’nde olduğu biliniyor. Bu vazolar müzede merdivenin alt tarafında herhangi bir koruma olmaksızın sergileniyordu. Tarihi değeri paha biçilemez vazoların başına ilginç bir olay geldi. Merdivenden çıkan bir turistin ayağı takıldı ve merdivenden aşağı düştü. Tam da vazoların bulunduğu yere düşen turist vazoların üçünü de kırdı. 500.000 dolar civarındaki eşsiz vazolar parçalara ayrıldı.

Porselen işçiliği gerçek anlamda bir sanattır. Peki, bu ürünlerin en pahalılarını merak ediyor musunuz? Öğrenmek için Dünyanın En Pahalı Porselenleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

6 Pahalı Avize

1.8 Milyon Dolar

Pahalı Avize1.8 milyon dolar değerindeki kaza, Kuveyt’te bulunan alışveriş merkezinde gerçekleşti. Olayın hikayesi ise ilginç. Genç bir çift, dünyanın en pahalı avizelerinden birine ayakkabılarını ve bu pahalı objeye zarar verdi. Pahalı avizeye kendi ayakkabılarını fırlatan gençler herhangi bir ceza olmaksızın serbest bırakıldı.

5 En Pahalı Araba Kazası

3.8 Milyon Dolar

En Pahalı Araba KazasıSahip olduğu lüks bir arayı kim sevmez ki? Bu kaza meydana geldiğinde, zengin iş adamların olduğu bir grup, kendi lüks otomobillerinde seyahat ediyordu. Kazada 8 Ferrari, 3 Mercedes Benz ve bir de Lamborghini vardı. Neyse ki ölen ya da ağır yaralı kimse olmadı. Ancak kazada ortaya çıkan hasar yaklaşık 3.8 milyon dolarla rekor kırdı.

Lüks arabanın pahalı maliyeti sadece üzerinde bulunan fiyat etiketi değildir. Bu arabaların bakımı, tamiri de oldukça pahalıdır. Peki, bunlar hangi modeller mi? Öğrenmek için Tamiri En Pahalı Olan 10 Lüks Araba isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

4 En Pahalı Resim

139 Milyon Dolar

En Pahalı ResimPicasso’nun La Reve eseri en pahalı eserlerinden biridir. Meydana gelen kazada, ressam arkadaşıyla konuşurken resmi kendisi tahrip etmiştir. Resme oldukça yakın dururken yanlışlıkla dirseğini attı. Boyamaya yaklaşık 139 milyon dolar değer biçilir. Yanlışlıkla gelen dirsek, resmin değerini 49 milyon dolar azaltır.

Asrın sanatçısı olarak nitelendirilen usta fırçanın eserleri de oldukça pahalır. Hangi eserinin ne kadar olduğunu öğrenmek için Pablo Picasso’nun En Pahalı 10 Eseri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

3 Milyonlarca Dolarlık Platin Kaybı

Milyonlarca Dolar

Milyonlarca Dolarlık Platin KaybıPlatin bugünün dünyasında en değerli metallerinden biridir. Ama insanlar keşif sırasında önemi hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Onlar bu değerli maddeyi altın sikkeleri taklit etmek için kullanılıyordu. İspanya hükümeti bu sorundan kurtulmak için tüm platinleri okyanus içine atmayı emretti. Bu olay tarihin en bilgisiz kayıplarından biridir. Milyonlarca dolar değerindeki platin, sebepsiz yere okyanusa atılmış oldu.

Doğada saklı olan bazı maddeler vardır ki insanoğlu onlara çok fazla değer vermiştir. Hatta uğurlarına savaşlar bile çıkmıştır. Bu maddeler hangileri mi? Öğrenmek için Dünyanın En Değerli 15 Maddesi isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

2 En Pahalı Uçak Kazası

13 Milyar Dolar

Milyonlarca Dolarlık Platin KaybıEn pahalı uçak kazası NASA’ya yaklaşık 13 milyar dolara mal oldu. Uzay mekiği Columbia tamamen parçalandı ve tarihin en pahalı uçak kazası oldu.

1 Titaniğin Batışı

150 Milyar Dolar

Titaniğin BatışıTitanik tarihinin en pahalı gemilerinden biriydi. Talihsiz gemi 1912 yılında battı. O zamanlar 7 milyon dolara inşa edilen gemi, şimdilerde yaklaşık 150 milyon dolara denk gelmektedir. Para kaybının dışında, kaza sonucu 1.500 hayatını kaybetmiştir.

Milyonlarca dolarlık eserlerin bir anlık dikkatsizlikle nasıl yok olduğuna birlikte göz attık. Hayat ince bir çizgidir. Anlık bir davranışınız çok farklı olayların gerçekleşmesine neden olur. Sizin başınıza gelen bu benzer kazalar var mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum