Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarihi Bozuk Paralarla Tasarlanan Şık Kol Saati: “Corum Coin Watch”

Firma tarihi değere sahip bu tasarımına tekrar hayat vererek özellikle Amerikalıların gönlünü fethetti. Ayrıntılar yazının devamında...
Tarihi Bozuk Paralarla Tasarlanan Şık Kol Saati: “Corum Coin Watch”
Son Güncelleme: 
Yorum

İsviçre’nin saat dünyasında nasıl bir öneminin olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Özellikle erkeklerin, birbirinden şık olma yarışında tercih ettiği belli başlı saat markalarının neredeyse tamamı, bu topraklardan dünyaya yayılır. Bunlardan bir tanesi de 1955 yılında saat severlerde buluşan Corum. Firmanın ürettiği tasarımların en önemli tercih nedeni olarak kendine has ikonik tarzı gösterilebilir. Başarılı markanın saatleri, özellikle pahalı fiyat etiketleriyle dikkat çeker. Bunun da en büyük nedeni, firmanın ürettiği tasarımların sınırlı sayıda bulunuyor olmasıdır. Tıpkı son tasarımı Coin Watch gibi…

60 yılı geride bırakmaya hazırlanan Corum, Coin Watch ismini verdiği bu tasarımı aslında ilk olarak 60’lı yıllarda üretmişti. Gerçek altın ya da gümüş bozuk parayla üretilen bu modelin o yıllarda oldukça ilgi çektiği de bilinen bir gerçek. Hatta birçok ünlü isimle birlikte Amerika Başkanları’nın da bu modeli kullandığı biliniyor. Corum gibi efsane markaların, anlam ve değeriyle diğer tasarımlarından ayrılan ve firma için özel olan modelleri vardır. İşte Coin Watch da Corum için bu denli önemli bir modeldir. Ne dersiniz bu özel tasarıma daha yakından göz atalım mı?

İşte karşınızda tarihi önemiyle dikkat çeken şık saat:

Corum’dan Etkileyici Bir Tasarım Coin Watch

Corum’dan Etkileyici Bir Tasarım Coin Watch Goldİsviçreli saat üreticisi Corum, ikonik saat modeli Coin Watch’ın 50. yıldönümünü kutlamak amacıyla modelin yeni bir versiyonu tanıttı. İki farklı modelin olduğu yeni versiyonun her ikisinden de sadece 100 adet üretileceği açıklanmıştır. Corum Coin Watch’un ilk üretimi olan modelinde, 20 dolarlık Double Eagle bozuk para simgesi kullanılmış olup, kartal figürü ve Amerikan milletinin büyümesini ifade eden sembole yer verilmiştir. Bu ürün tedavülden kaldırıldığında, koleksiyoncular için büyük önem taşımaya başlamıştır.

Sonuçta Corum, ikonik saat modelinin yeni versiyonunda asıl tasarımın özelliklerine bağlı kalmış ve saatin üretiminde bozuk para kullanmayı tercih etmiştir. Modellerden bir tanesinde 22 ayar altından yapılmış bozuk para, diğerinde ise gümüş kullanıldığını görüyoruz. Diğer taraftan altın olan versiyon, 36 mm olup, 50 dolarlık American Gold Eagle ile tasarlanmıştır. Gümüş olan model ise 43 mm’lik 1 dolarlık Silver Eagle olarak belirtilen bozuk parayla üretilmiştir.

Corum’dan Etkileyici Bir Tasarım Coin Watch Silver42 saat güç rezervine sahip olan saatler, saatte 28.000 titreşimle zamanı eşit aralığa bölüyor. Her ikisi de su geçirmez olarak tasarlanan Corum Coin Watch’ların altın versiyonu 30 metreye kadar suya dayanıklıyken, gümüş versiyonunun 10 metreye kadar suya dayanıklı olduğu belirtilmiş. Peki, bu kadar özel olan bir tasarımın fiyat etiketi ne kadar dersiniz? 12.800 dolar (yaklaşık 38 bin TL) desem! Sonuçta, şu ana kadar 6 tane Amerika Başkanı’nın bileğini süsleyen bu ayrıcalıklı saatin ucuz olmasını beklemiyordunuz, değil mi?

Şık ve lüks saatin, kolunda yer aldığı kişiyi oldukça farklı gösterdiği bilinen bir gerçek. Özellikle erkeklerin ilgi gösterdiği bu aksesuar size neyi ifade ediyor? Açıkçası ben, Corum’un bu tasarımını bizi yansıtacak bir şekilde uyarlanırsa oldukça şık olacağı kanaatindeyim. Hepimiz için ortak bir değeri konu alacak saati, siz de kolunuzda gururla taşımaz mıydınız?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu