Yatırım yapmaya başla!

Talep Olması Durumunda TürkAkım 2 Projesi Gündeme Gelecek

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, Rus gazına yönelik yeterli ilave talep olması halinde, Rusya’nın TürkAkım 2 projesini hayata geçireceğini duyurdu.
Talep Olması Durumunda TürkAkım 2 Projesi Gündeme Gelecek

Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesinin geleceğine yönelik belirsizliğin yaşanmasıyla, Rusya B planı olarak TürkAkım 2 projesini hayata geçirebileceğini duyurdu. Ek olarak talebin fazla olmasının da bu projeyi yürürlüğe koyma kararında etken olacağı belirtildi. Piyasa uzmanları Avrupa Birliği’nin doğal gaz piyasalarına yönelik yeni mevzuat girişimlerinin, Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’un piyasadaki çalışmalarını zorlaştırabileceğini yorumluyor.

Yeni mevzuata göre Kuzey Akım 2’nin Gazprom dışında bağımsız bir operatöre sahip olması gerekiyor.

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu temsilcileri tarafından hazırlanan söz konusu mevzuatın yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Buna göre Gazprom’un Kuzey Akım 2’deki payı %50’yle sınırlandırılacak ve kalan kısmı üçüncü tarafların kullanımına bırakılacak.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller tarafından yapılan açıklamada, TürkAkım projesinde iki yönlü olarak Karadeniz bölümlerinin tamamlandığı, sırada karadaki inşaatın yer aldığı, talebin olması ve gereken onayların alınması halinde TürkAkım 2 projesi hayata geçirilebileceği ifade edildi.

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, TürkAkım projesinin 4 hat şeklinde planlandığını söyledi.

Aleksey Grivach, TürkAkım 2’nin teknik açıdan hızla hayata geçirilebilecek bir proje olduğunu söyleyerek, Rus gazına yönelik yeterli ilave talep olduğunda Rusya TürkAkım 2 projesinin yürütüleceğini vurguladı. Rus Enerji ve Finans Enstitüsü Ekonomi Bölümü Başkanı Marcel Salikhov ise her iki projenin de tüm kapasiteyle çalışması halinde Ukrayna üzerinden doğal gaz sevkiyatının devam edeceğini aktardı.

Avrupa’da artan doğal gaz ihtiyacına yönelik değerlendirdiği projelerden birinin de TürkAkım 2 olduğu, TürkAkım 1’in altyapısı kullanılabilir olmasının maliyet açısından da uygun hale gelebileceğini sözlerine ekledi.

Hayata geçirilmesi halinde Avrupa’nın bir kısmına gaz sevkiyatı sorununun çözülmeyeceğini dile getiren Salikhov, Kuzeydoğu Avrupa’nın, Kuzey Akım 2’nin hedef pazarı olduğunu, bu nedenle de Türkiye’den Avrupa’ya yeni bir boru hattı inşa etmenin gerekliliğinden bahsetti. Ayrıca “TürkAkım 2, Türkiye’nin bölgesel doğal gaz rolüne katkı sağlayacak ancak Gazprom’un Avrupa’ya yönelik doğal gaz sevkiyatıyla ilgili bazı soru işaretleri devam edecek” yorumunda bulundu.

Ekonomi Uzmanı İgbal Guliyev Rusya ile Türkiye arasındaki enerji işbirliğinden bahsetti.

İki ülkenin enerji işbirliği alanında hidrokarbon kaynakların sevkiyatında yıllardır kendini güvenilir bir ortak olarak konumlandırmayı başardığını söyleyen İgbal Guliyev, TürkAkım’ın iki hattının tamamlanması halinde yıllık toplam kapasitesinin 31,5 milyar metreküp olacağını anlattı. Kuzey Akım’a yönelik yeni mevzuatların, projeye ilişkin karmaşa yarattığını, TürkAkım projesinin doğal gaz piyasalarında Türkiye’nin konumunu güçlendireceğini dile getirdi. Rusya’nın Türkiye’yi enerji sektörü dahil olmak üzere birçok alanda uzun vadeli işbirliklerinde güvenilir ortak olarak gördüğünü ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum