Yatırım yapmaya başla!

Japon İlaç Devi Takeda İrlandalı Shire ile 64 Milyar Dolarlık Satın Alma için Anlaştı!

Japon ilaç devi Takeda, İrlandalı Shire ile 64 milyar dolarlık satın alma için anlaştı. İşte ilaç sektöründe yılın en büyüğü olarak gösterilen anlaşmanın detayları;
Japon İlaç Devi Takeda İrlandalı Shire ile 64 Milyar Dolarlık Satın Alma için Anlaştı!

Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan Japon Takeda; İrlandalı meslektaşı Shire’ı satın almak için 64.4 milyar dolarlık anlaşma yaptı. Kaldı ki Takeda, ilaç üreticisi Shire’ı satın almak için daha önce de defalarca teklif vermiş ve reddedilmişti.

Neticede; Shire’ı satın almak için fazlasıyla istekli olan 237 yıllık ilaç devi sonunda amacına ulaştı. Takeda’nın Shire’ı alma konusunda bu kadar istekli olmasının nedeni ise İrlandalı şirketin ABD’deki payının büyüklüğüydü. Ayrıca Shire’ın hemofili gibi nadir rahatsızlıklardaki varlığını giderek büyütmesi de etkiliydi.

AbbVie ve Pfizer gibi ABD’li rakiplerine karşı elini güçlendirmek isteyen Takeda’nın Shire ile anlaşması büyük yankı uyandırdı.

Takeda Shire Satın AlıyorTamamlandığı takdirde sektörün en büyük satın alımları arasına girecek anlaşma; Japon devin ABD’de daha etkin rol almasını sağlayacak.

Zaten 1781 yılından bu yana faaliyet gösteren Takeda, geçen yıl da ABD’li kanser ilacı üreticisi Ariad’ı satın almıştı.

Söz konusu satın alma için 5.1 milyar dolar ödeyen Japon şirket, böylece ABD pazarı için büyük bir hamle daha yapmıştı.

Shire CEO Flemming OrnskovDiğer taraftan; Takeda Shire’ı almak için fazla ısrarcı olsa da bu durum yatırımcıları pek sevindirmedi. Nitekim satın alma haberlerinin duyulmasının ardından Takeda hisseleri % 9.3 oranında düştü.

Ve bu düşüş, son 5 yılda şirketin gördüğü en düşük seviyeydi. Ayrıca Takeda’nın Shire’ı satın alacağı yönündeki haberler ortaya çıktığında da hisselerde düşüş yaşanmıştı.

Bunların yanında; gerçekleşmesi durumunda tarihi bir satın alma olacak anlaşmanın ABD’li şirketleri de harekete geçirmesi bekleniyor.

Takeda Shire Satın Alması Hisseleri DüşürdüUzmanlar; Novartis’in 8.7 milyar dolara AveXis’i, Sanofi’nin de 3.9 milyar euroya Ablynx’i satın alması gibi daha birçok anlaşmanın ortaya çıkacağını öngörüyor.

En çok da Pfizer’dan büyük bir hamle bekleniyor. Son olarak 2000’de Warner Lambert’i 112 milyar dolara satın alan Pfizer’ın, Takeda’nın agresif büyüme politikasına karşı adım atacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum