Yatırım yapmaya başla!

Tahincioğlu Holding YKB Albayrak’ın Duyurduğu Düşük Faizli Konut Kredisini Değerlendirdi

Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, Bakan Berat Albayrak’ın duyurduğu düşük faizli konut kredisinin çok güzel bir haber olduğunu ve sektöre ivme kazandıracağını söyledi.
Tahincioğlu Holding YKB Albayrak’ın Duyurduğu Düşük Faizli Konut Kredisini Değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün Samsun İş Dünyası Buluşması’nda dar gelirli vatandaşlar için 20 yıl vadeli, düşük faiz oranlı konut kredisi verileceğini söyledi. Bu kapsamda her yıl 100 bin kişinin ev sahibi olmasının hedeflendiğini açıkladı.

Genel olarak sektördeki gidişat ve şirket olarak çalışmalarından bahseden Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, Albayrak’ın açıkladığı düşük faizli konut kredisi konusuna da değindi.

Berat Albayrak’ın duyurduğu dar gelirliye konut kredisinin sektöre ivme kazandıracağını ve çok güzel bir haber olduğunu söyledi.

Özcan Tahincioğlu Sektör DeğerlendirmesiBunun zaten yapılması gereken bir eylem olduğunu dile getiren Tahincioğlu, asgari ücretle çalışan vatandaşların ev sahibi olması açısından güzel bir gelişme olduğunu belirtti. Verilen kredilerin uzun vadeli olmasının da sektörün canlanması açısından olumlu olduğunu aktardı.

Sektör olarak sene başından bu yana yüksek faiz ve dalgalı kur rejiminin etkisinde kaldıklarını özellikle de 2018’in yarısından itibaren bu etkinin daha net hissedildiğini açıkladı. Son iki ayda Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesiyle birlikte yeni projelere başlandığını, bu bağlamda 2020 ve 2021 yıllarının daha iyi geçmesini beklediklerini dile getirdi.

Holding olarak ana işlerinin haricinde farklı sektörlere de odaklandıklarını belirten Özcan Tahincioğlu, son üç ayda yılın ilk yedi ayındaki satışların toplamından daha fazla satış yaptıklarını açıkladı.

Tahincioğlu demir, çimento ve hazır beton fiyatlarına getirilen zamlara değindi.

İnşaat Maliyet ArtışıDemir fiyatlarına %337, hazır beton %203, çimentoya ise %180 zam yapıldığını söyleyen Tahincioğlu bunların haliyle konut fiyatlarına yansıdığını belirtti. Öte yandan söz konusu kalemlerdeki %300’leri aşan maliyet artışlarına rağmen konut fiyatlarının son üç yılda sadece %10 arttığına dikkat çekti.

Son iki yıldır sektörde birikmiş bir talep olduğunu, artan fiyatların inşaatçılar kadar vatandaşları da etkilediğini söyledi. Artan maliyet artışlarının 2020 yılında fiyatlara yansımasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Faizlerin düşmesine bağlı olarak malını satmaya istekli insanların çok olacağını düşünmediğini söyledi. Yabancı para cinsinden gayrimenkul alım-satımı yapılamamasının yerinde bir karar olduğunu öte yandan bunun iki farklı şekilde ele alınması gerektiğini belirti.

Özcan Tahincioğlu bu konudaki bakış açısını, “Ayşe teyze evini kiralarken dolar veya Euro ile kiralaması kadar saçma bir şey olamaz, ama iki tane basiretli tüccar uzun vadeli ve büyük bir proje yapıyorsa ve karşılıklı olarak henüz şu faiz oranlarında dahil uzun vadeli Türk Lirası fon bulunamazken, mecburen dövize yöneliyoruz; orada yani ticari gayrimenkullerde borçlar kanunda bunun ayrı tutulması gerektiğini düşünüyoruz.“ sözleriyle açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum