Yatırım yapmaya başla!

Süt Ürünleri Lisanslı Depo Tebliği Resmi Gazete’de Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Süt Ürünleri Lisanslı Depo Tebliği ile birlikte, süt ve süt ürünlerinin emniyetli koşullarda depolanması ve ticaretinin basitleştirilmesi amacıyla lisanslı depo uygulamasına geçilecek. İşte detaylar;
Süt Ürünleri Lisanslı Depo Tebliği Resmi Gazete’de Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Resmi Gazete’de yürürlüğe giren tebliğ ile birlikte süt ürünlerinin depolanacağı lisanslı depolarda bulunması gereken asgari niteliklere ve bu hizmetlerin gerçekleştirilmesine dair usul ile esaslar açıklandı.

Bu düzenlemeyle birlikte standartları hazırlanmış olan süt tozu, peynir altı suyu tozu, tereyağı ve çedar peyniri gibi çeşitli süt ürünlerinin emniyetli, aynı zamanda uygun şartlarda muhafaza edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca bu sayede ürün senetleri vasıtasıyla ticaret faaliyetlerinin kolaylaştırılması planlanıyor.

Düzenleme kapsamında, süt ürünlerinin depolanacağı lisanslı depolar; ürüne yabancı madde karışmayacak, kirlenmeyi engelleyecek ve ürünü dış zararlardan koruyacak şekilde olacak.

Ürün Dış Zararlardan KorunacakAyrıca söz konusu deponun taban ve duvarları yıkanabilir olmakla birlikte, yapımında toksik etki yaratmayacak malzeme kullanılacak. Süt ürünlerinin kaç derece sıcaklık ve nem oranında depolanması gerektiği de bildirildi.

Lisanslı depo işletmesinin süt tozu ve peynir altı suyu tozu için lisansa tabi kapalı depo kapasitesi 10 bin tondan, her bir şubesinin kapalı depo kapasitesi 3500 tondan, tereyağı ve çedar peyniri için lisansa tabi kapalı depo kapasitesi 7000 tondan, her bir şubesinin kapalı depo kapasitesi ise 2500 tondan az olamayacağı öğrenildi.

Bunların yanında depo işletmesi için asgari ödenmiş sermaye şartları da belirlendi. Bu şart, süt tozu ve peynir altı suyu tozunda 10 bin ton için 2 milyon lira, 10 bin 1- 20 bin ton için 2,5 milyon lira, 20 bin 1- 30 bin ton için 3 milyon lira, 30 bin tonu aşan her 10 bin ton için de ilave 500 bin lira tutarında olacak. Tereyağı ve çedar peynirinde 7 bin ton için 2 milyon lira, 7 bin 1-14 bin ton için 2,5 milyon lira, 14 bin 1-28 bin ton için 3 milyon lira, 28 bin 1-56 bin ton için 3,5 milyon lira, 56 bin tonu aşan her 10 bin ton için de ilave 500 bin lira aranacak.

Depolama şartlarına aykırı, sağlık için zararlı düzeyde olan, Türk Gıda Kodeksi ve diğer ilgili mevzuatta bildirilen koşulları taşımayan süt ürünlerinin lisanslı depolara alımı yapılmayacak.

Mevzuatta Bildirilen Koşulları Taşımayan Süt Ürünlerinin Lisanslı Depolara Alımı YapılmayacakBunlarla birlikte süt ürünleri depolama amacının dışında, nakletme ya da bir işletmede kullanılmak üzere kısa süreli saklama gibi amaçlarla lisanslı depoya en fazla 150 günü geçmeyecek şekilde geçici olarak kabul edilebileceği öğrenildi.

Diğer taraftan süt ürünleri, sınıf ve kalitelerine göre tahsis ve tasnif edilen, numaralandırılmış lisanslı depo raflarında ya da paletli olarak, sınıf ve kalite bakımından eşdeğer olan ürünlerle karıştırılarak muhafaza edilecek. Fakat özel bir talep geldiğinde ayrı şekilde de muhafaza edilebilecek.

Süt ürünlerinin depolardaki mülkiyetini temsil eden ve rehnini temin eden ürün senedi düzenlenecek.

Ürün Senedi DüzenlenecekÜrünün tartım makbuzunda üretici firmanın adı, unvanı, adresi, ürünün parti numarası, son tüketim tarihi ve miktarı yer alırken; ürün senedinde ise üretici firmanın adı, unvanı, adresi, ürünün parti numarası, son tüketim tarihi, miktarıyla birlikte işleme ve piyasaya sunum şekline ilişkin bilgiler bulunacak.

Öte yandan lisanslı depo işletmesi, lisans askıya alınmış olsa dahi her daim, üzerinde sorumluluk hakkı bulunan süt ürünlerinin saklanmasında gereken dikkat ve özeni gösterecek. Her zaman temiz tutulacak olan depoda ürünler, yangın tehlikesini artıran, ürünün sağlıklı ve uygun şartlarda saklanmasını engelleyen kızışma, yüksek sıcaklık, nem, hava ve ışık, kemirgen hayvan, mikroorganizma, böcek ile tozlar ve yabancı koku gibi olumsuz durumlardan korunmaya dikkat edilecek.

Bozulmaya elverişli olan süt ve süt ürünlerinin üretim zamanı, ürün sahibinin beyanının yanı sıra gerekli analiz ve incelemelerle ortaya çıkarılacak.

Ürünlerin Üretim Zamanı Gerekli Analiz ve İncelemelerle Ortaya ÇıkarılacakÜretiminden itibaren, yağsız süt tozu ve yağsız peynir altı suyu tozu azami 18 ay, yarım yağlı süt tozu azami 15 ay, tam yağlı süt tozu azami 9 ay, yüksek yağlı süt tozu azami 6 ay, yağlı peynir altı suyu tozu azami 12 ay, tereyağı ve çedar peyniri ise azami 24 ay süreyle lisanslı depolarda depolanabileceği ifade edildi.

Son olarak süt ürünlerinin depolama döneminin başlangıç ve bitiş tarihleri uygulama esas alınarak bakanlık tarafından ilan edilen internet sayfalarında belirtilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum