Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Suriyelilerin Türkiye Ekonomisine Katkı Sağlamasının Önü Açılıyor

Avrupa Birliği, Türkiye’de yaşayan göçmen ve geçici koruma verilenlere istihdam ve girişimcilik desteği sağlayacak. İşte detaylar...
Suriyelilerin Türkiye Ekonomisine Katkı Sağlamasının Önü Açılıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye, en fazla mülteci ağırlayan ülkelerden biri olarak birçok hükümet tarafından takdir topluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her söyleminde millet ayrımı yapmaksızın, kapılarımızın herkese açık olduğunu belirtiyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı ve AB Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, mülteciler için istihdam desteği oluşturularak, Türkiye ekonomisine katkı sağlanacağını söyledi.

Hem Suriyeli göçmenlerin hem yerel halkın hem de geçici koruma altında olan kişilerin girişimci olmaları halinde, bunun göçmenlerin entegrasyona da yardımcı olacağını dile getirdi.

Enhancer projesinin ana hedefinin, göçmenlerle geçici koruma altında olanlara istihdam fırsatı yaratmak olduğunu belirtti. Projenin göçmen ve geçici koruma altında olanların yoğun olduğu 11 kentte gerçekleştiğini, bakanlıkla yapılan görüşmeler neticesinde hangi sektörlere yönelinmesi gerektiğine karar verildiğini belirtti.

Meyer-Landrut açıklamasında “Özellikle tekstil ve ayakkabı sektörlerinin ne kadar büyüdüğünü dinledik. Pazara ve üretim noktalarına yakınlıklar göz önüne alınarak karar verildi. Hem yöre halkı hem göçmenlere katkı sağlamak esas alındı” ifadesine yer verdi.

Suriyeli göçmenlerin girişimci olmaları durumunda, dilleri ve Arap ülkeleri ile olan ilişkileri sayesinde ticari bağların artmasına katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu