Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şubat’ta İşsiz Sayısı, Başvuran Sayısındaki Azalma ile 502 Bin Düştü

TÜİK tarafından açıklanan Şubat ayı İşgücü İstatistikleri verisine göre; salgın öncesi işsiz sayısında 502 bin kişilik azalma görüldü.
Şubat’ta İşsiz Sayısı, Başvuran Sayısındaki Azalma ile 502 Bin Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülkemizde ilk koronavirüs vakası, 10 Mart tarihinde tespit edildi. Üstünden 2 ay geçti ve toplam 138.657 vaka görüldü. 3786 vefat gerçekleşirken, 92.691 iyileşen hasta sayısına ulaşıldı. Alınan önlemler ise bugün itibarıyla kontrollü bir şekilde gevşetilmeye başlandı.

AVM, berber ve kuaförler iş başı yaparken, işsizlik rakamlarında henüz koronavirüs salgınının etkileri görülmedi. Bu nedenle Mart ayı işsizlik rakamları merakla bekleniyor.

Salgın öncesi son işgücü istatistikleri bugün açıklandı. Buna göre; Şubat ayında işsiz sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre 502 bin kişi azaldı ve 4 milyon 228 bin kişi oldu.
Şubat İşgücü İstatistikleri
Görsel Kaynak: TÜİK

İşsizlik oranı ise 1,1 puan azalarak, %13,6 seviyesinde gerçekleşti. Ocak ayında işsizlik oranı %13,8 oranında açıklanırken, Şubat’ta 0,2 puanlık azalma görüldü. Tarım dışı işsizlik oranında da 1,5 puanlık azalma görülerek, %15,4 düzeyinde gerçekleşti.

Şubat ayında istihdam edilenlerin sayısı ise bir önceki yılın aynı ayına göre 602 bin kişi azaldı ve 26 milyon 753 bin kişi oldu. İstihdam oranı 1,7 puan düşüşle %43,1 düzeyinde gerçekleşti. Ocak ayında istihdam edilenlerin sayısı 27 milyon 266 bin kişiydi ve istihdam oranı %44 düzeyindeydi.

Şubat’ta işgücü, geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 102 bin kişi azalarak, 30 bin 982 bin kişi oldu. İşgücüne katılma oranı ise %49,9 düzeyinde gerçekleşti.
Kadın-Erkek İşgücü İstatistikleri
Görsel Kaynak: TÜİK

Veri kapsamına alınan 15 yaş ve üstü nüfus, bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyon 18 bin kişi artarak, 62 milyon 119 bin kişi oldu. Bu kişilerden 30 milyon 982 bini işgücünü oluşturdu. Sektörler bazında baktığımızda, hizmet sektörü 15 milyon 609 bin kişi ile en fazla istihdam sayısına sahip. Ancak sektörde geçen yılın aynı ayına göre 183 bin kişilik azalma görüldü.

Sanayi 5 milyon 593 bin kişi ile en fazla orana sahip ikinci sektör olurken, geçen yılın Şubat ayına göre 205 bin kişilik artış görüldü. Bir önceki yılın aynı ayına göre; tarım sektöründe 530 bin kişilik ve inşaat sektöründe 93 bin kişilik azalma gözlendi.

Veri kapsamına alınan kadın nüfusu, 2019 yılının Şubat ayına göre 512 bin artarken, erkek nüfusu 506 bin arttı. Buna karşın kadınların işgücüne katkısı 712 bin kişi azalırken, erkeklerinde 390 bin azaldı. Bir önceki yılın aynı ayına göre; kadın istihdamı 464 bin azalırken, erkek istihdamı 137 bin azaldı.

Kadınların işgücüne katılma oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre 2,8 puan azalarak %31,2 düzeyinde gerçekleşti. Erkeklerin işgücüne katılma oranı ise 2019-Şubat’a göre; 2,4 puan azaldı ve %69 oldu. Geçen yılın Şubat ayına göre; kadınların işsizlik oranı 1,3 puan azalarak %15,6 olurken, erkeklerin işsizlik oranı 0,9 puan azalarak %12,8 düzeyinde gerçekleşti.

TÜİK tarafından yayımlanan işgücü istatistikleri hakkında tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi veri hakkında Twitter’da neler konuşulduğuna göz atalım.

Sevilen ekonomist Mahfi Eğilmez, işsizlik oranındaki düşüşün, gerçekte işsiz olup başvuran sayısının azalmasından kaynaklandığını söylüyor.

Ekonomist Fatih Özatay da bu dönemde istihdam oranının daha iyi fikir verdiğini düşünen isimlerden.

İşgücündeki azalışın toplam işsiz sayısına etkisini yorumlayan bir başka tweet.

Verideki tabloyu bu şekilde değerlendirenler de var!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu