Paylaşım

Starbucks’ın Kurucusu Schultz ABD’nin Geleceği Hakkında Endişeli!


 

ABD’de yaşanan ırkçılık olayları, gerilimi her geçen gün biraz daha arttırıyor. Donald Trump’ın ülkeyi adeta ikiye bölmesi, Starbucks kurucusu Howard Schultz’u da isyan ettirdi!

Amerika’daki gerilim, her geçen gün biraz daha çoğalıyor. Başkan Donald Trump’ın kararlarına ve söylemlerine tepki verenlerin sayısı da aynı doğrultuda ilerliyor. Nitekim hafta sonu başlayan olayların, ölüm ve OHAL ile sonuçlanması hem vatandaşları hem de ülkenin önde gelen isimlerini daha da çok endişelendirdi.

Sonuçta; insanları adeta taraf seçmek zorunda bırakan Trump, başkanlığa seçilmesinin üzerinden çok uzun süre geçmemesine rağmen yaptıklarıyla tüm dünyanın dikkatini çeken bir isim haline geldi. Hatta ilk başta Trump için bağış yapan teknoloji şirketleri, teker teker geri çekilmeye başladı. İşte ülkedeki son durumun detaylarıyla birlikte Starbucks’ın kurucusu Howard Schultz’un dikat çekici yorumu:

ABD’nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville kentinde yapılan ırkçı protesto, OHAL ile sonuçlanmıştı.

Charlottesville kentinde yapılan ırkçı protesto, OHAL ile sonuçlandı

Ardından eski başkan Barack Obama attığı tweet ile gündeme oturmuş, Nelson Mandela’nın “Hiç kimse bir diğerinin cilt renginden, kökeninden ya da dini inançlarından nefret ederek doğmaz.” sözünü paylaşarak milyonlarca insanın duygularına tercüman olmuştu.

Ayrıca yaşananlar yüzünden Trump’ın konseyinde yer alan 3 CEO daha geçtiğimiz günlerde istifa etmişti.

Trump’ın konseyinde yer alan 3 CEO daha geçtiğimiz günlerde istifa etti.

Önce konseyde yer alan tek siyahi isim Kennett Fraizer; Trump’ın konseyinden el çekmiş, ardından Intel ve Under Armour CEO’ları da görevlerinden ayrılmışlardı.

Şimdi de Howard Schultz, direkt olmasa da dolaylı olarak Trump’ın politikalarına karşı tutumunu belli etti.

Howard Schultz, ABD'de yaşananlar hakkında düşüncelerini dile getirdi.

Seattle kentinde düzenlenen bir etkinlikte, Charlottesville olayları hakkında görüşünü dile getiren Starbucks başkanı: “Ahlak yapımız ve ülke olarak koruduğumuz değerler, şu an uçurumun kenarında. Amerikan tarihi için kritik bir dönemeçteyiz. Bu bir abartma değil.” sözleriyle yankı uyandırdı.

Başarılı isim, milliyetçilik olayını abartan Beyaz Amerikalılara ve Nazi destekçilerine yürüyüş izni verilmesini, şiddetle eleştirdi.

Starbucks'ın kurucusu Beyaz Amerikalılara ve Nazi destekçilerine yürüyüş izni verilmesini, şiddetle eleştirdi.

Ülkedeki ortamın, böyle bir yürüyüşe katılanların yüzlerini kapatmaya gerek kalmayacak kadar normalleştirilmiş olmasından korktuğunu dile getiren Schultz, ülkenin geleceğini aydınlık göremediğini de söyledi. Ve verdiği tepkiyle o da Charlottesville’de yaşanan şiddet olaylarını kınayan önemli isimler arasındaki yerini almış oldu.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın