Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P Global Ratings İş Bankası Not Görünümünü Negatife Çevirdi

S&P Global Ratings, İş Bankası'nın uzun vadeli Türk parası ve yabancı para kredi not görünümünü durağandan negatife çevirdi.
S&P Global Ratings İş Bankası Not Görünümünü Negatife Çevirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, Türkiye’nin not görünümlerini art arda negatife çevirdikten sonra Türk bankalarına yönelik kararlarını açıklamaya devam ediyorlar. Hafta başında 13 Türk bankasının kredi not görünümü Fitch Ratings tarafından negatife çevrilmişti.

Bugün ise S&P Global Ratings tarafından Türkiye İş Bankası için revizyon geldi. Şirket, İş Bankası’nın uzun vadeli Türk parası ve yabancı para kredi notlarının görünümünü durağandan negatife çevirdi. İlgili notlar ise B+ olarak teyit edildi.

S&P Global Ratings tarafından yapılan açıklamanın, 10 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’nin derecelendirme notunun görünümünün durağandan negatife çevrilmesini yansıttığı ifade edildi. Kuruluş, İş Bankası’nın kısa vadeli Türk parası ve yabancı para kredi notlarını B, uzun vadeli ulusal notunu trA+ ve kısa vadeli ulusal notunu trA-1 olarak teyit etti.

Açıklamanın geldiği sıralarda İş Bankası C Grubu hisseleri (ISCTR) %3,94 oranında artıda 8,72 liradan işlem görmeye başladı.
İş Bankası Hisseleri Yüzde 3,94 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler, geçen haftanın son işlem gününde başlattığı yükseliş eğilimini güçlü bir şekilde sürdürüyor. Dünkü işlemlerde 8,74 lira ile rekor kıran hisseler, daha sonra kazançlarının bir kısmını geri vererek kapanışı 8,38 liradan gerçekleştirmişti.

İş Bankası hisseleri bugünkü işlemlere 8,45 liradan yükselişle başladıktan sonra güçlü yükseliş kaydetti. TSİ 14:05 sularında 8,82 liraya kadar tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmeyi başardı. Ardından 8,70 lira sınırında hareket etti.

C grubu hisselerin yukarı yönlü eğilimini sürdürmesiyle birlikte 8,87 ve 9,03 lirada bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 8,5 ve 8,29 liradaki destek noktaları izlenecek.

Hisselerin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık bazda %12,06 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık %27,81 oranında yükselen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %34,10 oranında daha yüksek bir seviyeden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu