Dolar (%-0.64) 13.4324
Euro (%-0.61) 15.3341
Sterlin (%-0.94) 18.3521
Ons (%0.20) 1820.19
Gram (%-0.45) 786.12
Çeyrek (%-0.45) 1285.31
THYAO (%0.07) 28,24
ASELS (%0.58) 24,28
PETKM (%1.89) 9,69
EUR/USD (%-0.01) 1.14133
USD/JPY (%0.32) 114.55
EUR/GBP (%0.12) 0.8354
Petrol (%0.05) 83.34
Gümüş (%0.52) 23.038
Bitcoin (%-1.59) 42639.30
Ethereum (%-2.95) 3253.49
Bist100 (%0.79) 2,089.25

South Park’ın Yeni Reklam Kampanyası Görenleri Şaşkına Çeviriyor!

South Park’ın Yeni Reklam Kampanyası Görenleri Şaşkına Çeviriyor!
14 Ekim 2016 | 11:42 Son Güncelleme: 05.06.2017 / 18:57:11
Yorum

Geçtiğimiz ay 20. sezonunu kutlayan South Park, 1997 senesinden beri gösterimde. Animasyon-komedi dizisi olarak karşımıza gelmesine rağmen içeriğinde birçok sosyal mesaj görülmektedir. Dizi birçok alanda sayısız ödül kazanarak alanının en iyilerinden bir tanesi haline gelmiştir. Yapımcılar da memnun olacak ki 2019’a kadar yayınlanacağını açıklamışlardır.. Ancak sonrasında, sona mı erecek yoksa bir süreliğine ara mı verecekler, herhangi bir bilgi paylaşılmamıştır.

Dizinin hayranları zaten konuya aşinalardır ama bilmeyenler için anlatalım. Kim bilir, belki hoşunuza gider ve izlemeye başlarsınız… Bana soracak olursanız şu ana kadar izlememiş olmanız da bir hayli ilginç. Dizi, Amerika’nın Colorado eyaletinde ufak bir kasaba olan South Park’ta geçmektedir. Kahramanlarımız ise 4 ufak çocuk: Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman ve Kenny McCormick’ten oluşmaktadır. Sayısız maceraya atılan bu dörtlünün başına gelenler inanılmazdır. Dizi, sosyal mesajlar vererek dikkat çekmesinin yanı sıra, bazen de eleştiri oklarının hedefi haline gelmiştir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi, dinsel ve siyasi göndermeler kullanarak, bunların üstünden şaka yapmasıdır. Ancak yapımcılar, içerisindeki sosyal mesajların ağırlığını bildiği için dizinin her bölümü; “tüm karakter ve olayların kurgu olduğunu ve içeriğinden ötürü hiç kimse tarafından izlenmemesi gerektiğini” belirten bir yazı ile başlamaktadır.

Reklam kampanyasına gelecek olursak; şu ana kadar gördükleriniz arasındaki en orjinali diyebiliriz. Eşi benzerini bulmak ciddi anlamda zor. Gelin, bu kampanyaya bir göz atalım:

South Park Reklam Kampanyası!

South Park Reklam Kampanyası!Dikkatleri üzerine çekme konusunda bir numara olan dizinin, reklam kampanyası da orijinal olmasının yanında oldukça ilginçtir. Nasıl mı? Bölümlerde kullandıkları mekanların önüne, üstünde hangi bölümde yer aldığını gösteren bir kamyon çekerek reklamlarını yapmaktadırlar. Birkaç örnek vermek gerekirse…

Scientology Kilisesi

Scientology Kilisesiİsterseniz öncelikle “Scientology” nedir, ondan bahsedeyim. Scientology, insanın tanrısal bir varlık olduğuna inanan dini felsefedir. Dizi, bu durumu komik bir hale getirerek, dalga geçmiştir. Bölümde işler o kadar karışık bir hale almıştı ki şöyle; Tom Cruise, giysi dolabının içerisinden çıkamamıştı ve Stan, “Scientology” kurumunun lideri sayılmıştı. Ancak sonrasında ortaya çıktı ki; grup liderinin tek isteği, Stan’i başa geçirerek, bir kitap yazmasını sağlamak ve bu dine inanan insanların kitabı almasıyla milyonlar kazanmak.. Tabii, kahramanımız Stan bu işe çomak sokarak tüm planı bozmuştu.

Dizi ekibi, reklam kamyonunu “Scientology” binasının önüne çekmiştir. Ancak dini felsefenin yöneticileri beğenmemiş olacaklar ki kamyonun kendi alanlarından acilen çekilmesi için gerekli görüşmeleri yapmıştır.

Casa Bonita

Casa BonitaTabii, tüm bölümlerde alay/ dalga konusu geçmemektedir. Örneğin; Casa Bonita! Denver’de bulunan bu eğlence merkezindeki macera, dizide doğum günü kutlamasını burada yapacak olan Kyle’nin Eric’i davet etmemesiyle başlamıştır. Dünyadaki en favori yerlerinden bir tanesinin Casa Bonita olduğunu belirten Eric, buraya gidebilmek için yardakçısı Butters’ı dünyanın sonu geldiğine inandırarak, insan içine çıkmaması gerektiğini söylemişti ve bu süre zarfında Kyle’ye mümkün oldukça iyi davranarak onun yerine Casa Bonita’ya gitme şansını elde etmişti.

Diğer koydukları reklam kamyonlarının yanı sıra, kendileri hakkında iyimser yaklaştıkları için Casa Bonita ekibi, reklam kamyonunun park alanlarında bulunması gereken süre boyunca kalmasına izin verecektir diye düşünüyorum.

PF Chang’s

PF Chang’sPF Chang’s, dizide bir Çin restoranı olarak geçiyor. Eric, Çinlilerin burunlarının dibine kadar gelmesinden rahatsız olmuş ve Butters’i de planına dahil ederek, Çin restoranını ele geçirmeye çalışmıştır. Daha sonrasında ise işler inanılmaz derecede karmaşık hale gelmiştir.

Yöneticilerin ise kamyonun, restoranın önünde durmasından pek memnun oldukları söylenemez, sanırım.

Evet, sizlere birkaç örnekle bu reklam kampanyasını aktarmaya çalıştım. Diziyi severek takip ettiğim için bana inanılmaz derecede orijinal ve yaratıcı bir fikir gibi gözüktü. Umarım aynı derecede sizlerin de dikkatini çekmiştir. Dizi ekibi, bu durumdan rahatsız olacak kişi sayısının oldukça fazla olacağını ancak 20. senelerini kutlamak adına güzel bir fikir olduğunu da özellikle vurgulamıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar