Yatırım yapmaya başla!

Şişecam Dördüncü Fırınıyla Türkiye’deki Yatırımlarına Bir Yenisini Ekledi

Şişecam Cam Ambalaj, ürettiği dördüncü fırınla Türkiye’deki yatırımlarına bir yenisini ekledi. 80 bin tonluk üretim kapasitesine sahip olan bu fırının, 18,2 milyon dolar tutarındaki yatırımla hayata geçirildiği öğrenildi.
Şişecam Dördüncü Fırınıyla Türkiye’deki Yatırımlarına Bir Yenisini Ekledi

Şişecam’dan gelen açıklamaya göre, dünyada düzcam, cam ambalaj, cam ev eşyası ve kimyasal üretiminin önde gelenlerinden biri olan Şişecam Topluluğu, Mersin Cam Ambalaj Fabrikası’nda ürettiği dördüncü fırın ile Türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımlarına bir yenisi eklemiş oldu.

Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyetlerine devam eden Şişecam Cam Ambalaj’ın yıllık 80 bin tonluk üretim kapasitesine sahip yeni fırını için 18,2 milyon dolar tutarında bir yatırım gözden çıkarıldı.

Şişecam Cam Ambalaj, Türkiye de dahil toplamda dört ülkedeki 2,6 milyon ton/yıl üretim hacmiyle dünyanın beşinci büyük cam ambalaj üreticisi konumunda bulunuyor.

Şişecam Dünyanın Beşinci Büyük Cam Ambalaj Üreticisi KonumundaÖte yandan Mersin Fabrikası’nda gerçekleştirdiği 18,2 milyon dolarlık son fırın yatırımıyla Şişecam, Türkiye’deki yıllık üretim kapasitesini 1,3 milyon tona ulaştırmış oldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam Topluluğu olarak yatırımlarına ara vermeden devam ettiklerini bildirdi.

Kırman, Mersin’deki Cam Ambalaj Fabrikası’nda yapılan yeni fırın yatırımının Türkiye’nin geleceğine duyulan bir güvenin göstergesi olduğuna işaret etti. Ayrıca bugün dünyanın cam ev eşyasında üçüncü, cam ambalaj ve düzcamda beşinci büyük üretici konumunda olduklarını sözlerine ekledi.

Kırman açıklaması sırasında dünyadaki en büyük 10 soda üreticisi arasında yer almalarının yanı sıra krom kimyasallarında da dünya lideri olduklarını belirtti.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet KırmanKonuyla ilgili açıklamalarını sürdüren Kırman, “Bugün 13 ülkede üretim faaliyetlerini sürdüren topluluğumuz, kuruluşundan bu yana geçen 80 yılı aşkın sürede dünyada kendi alanında söz sahibi konuma gelmiştir. Şişecam Topluluğu olarak sürdürülebilir büyüme hedefiyle çalışmalarımızı yürütüyor, yatırımlarımızla da ülke ekonomisine katkı sağlamaya ve tüm paydaşlarımız için değer yaratmaya devam ediyoruz.” değerlendirmesini yaparken söz konusu yeni fırının devreye girmesiyle birlikte Türkiye’deki yıllık cam ambalaj üretim kapasitesinin 1,3 milyon tona çıkarıldığını ifade etti.

Bu sözlerinin ardından, Şişecam Topluluğu’nun 2017 yılında Mersin Cam Ambalaj Fabrikası’nda yaptığı 33 milyon dolar tutarındaki fırın kapasite artışı yatırımıyla birlikte Türkiye’deki üretim kapasitesini 1 milyon ton seviyesinin üzerine taşıdığını ve 2018’de de Eskişehir Cam Ambalaj Fabrikası’nda 66 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği dördüncü fırınla da 1,2 milyon ton düzeyine çıkardığını hatırlattı.

Kırman: “Son 3 yılda yeni fırın ve mevcut fırınlardaki kapasite artışı yatırımlarıyla Türkiye’deki cam ambalaj üretim kapasitemizi %30 artışla 1,3 milyon ton seviyesine çıkarmış olduk.”

Türkiye'deki Cam Ambalaj Üretim Kapasitesi ArttıAçıklamalarında sona yaklaşan Kırman, bugün Bursa, Eskişehir ve Mersin’de kurulu 3 cam ambalaj fabrikasındaki toplam 12 fırınla üretim faaliyetlerini sürdürdüklerini açıkladı.

Ayrıca, 100 bin tonluk ihracat barajını ilk kez 2016 yılında 125 bin tona ulaştırdığı yurt dışı satışları ile aşan Şişecam Cam Ambalaj, geçtiğimiz yıl da yaklaşık 170 bin tonluk ihracat rakamına ulaşmıştı. Birçok çok uluslu şirketin cam ambalaj tedarikçisi konumundaki Şişecam Cam Ambalaj’ın ihracat hedefleri arasında bu müşteri grubunu çeşitlendirmek bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum