Yatırım yapmaya başla!

Shell Neden 10 Bin Çalışanını İşten Çıkartıyor?

Shell Neden 10 Bin Çalışanını İşten Çıkartıyor?

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu OPEC’in üretim kotasını kaldırmasının ardından, küresel arz fazlası endişesiyle birlikte petrol, son iki yıldır büyük kayıplar yaşıyor. Yeni yılın başlangıcıyla İran’a yönelik uygulanan ambargonun kaldırılma eylemi sonrası, İran’ın günlük 500 bin varil petrol üretimi söylemleriyle birlikte petrol kayıplarını derinleştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta merkez bankalarının söylemlerinden destek bulan petrol, kısmı yükselişler göstermişti. Ancak bu haftanın başlangıcında Çin’de açıklanan resmi imalat verileri ekonomistlerin beklentilerinin oldukça altında kalması sonucunda petrol, son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altına kadar geriledi. Bugün ise petrol, doların yaşadığı sert satışlardan destek alarak yeniden 30 dolar barajını aşmayı başardı. Haberin detaylarını buradan inceleyebilirsiniz. Fakat uzmanlar, petrolün yaşadığı kayıpların İran’ın pazara dahil olması ve stokların giderek artmasıyla derinleşeceğini düşünüyor.

Petrolün son 12 yılın en düşük seviyeleriyle boğuşması sonrası şirketler, zor günler geçiyorlar. Dünyanın önde gelen petrol şirketlerinden biri olan Shell, bugün kamuoyuna yaptığı açıklamada; düşük petrol fiyatları sonrası şirketin maddi kayıplarının derinleştiğini belirterek, 10 bin çalışanını işten çıkartmak zorunda kalacağını belirtti.

Shell, bugün yaptığı açıklamada petrolün son iki yıldır yaşadığı değer kayıplarının giderek derinleşmesinden dolayı şirketin yılın ilk çeyreğinde 1.8 milyar dolar kar elde ettiğini; ancak bu rakamın geçen yılın aynı döneminde 4,2 milyar olduğunu açıkladı. Açıklamanın devamında ise Shell, şirketin geçtiğimiz yıl kar oranının 3,8 milyar dolarda kaldığını, bir önceki yıl ise 19 milyar dolar olduğunu belirtti. Açıklamanın son bölümünde ise şirketin işletme maliyetlerini yaklaşık yüzde 10 oranında azalttığı belirtilerek, bu yıl içinde 3 milyar dolarlık daha kesinti yapmak zorunda kalındığı ifade edildi.

“Gerekirse yeni kısıtlamalara gideriz!”

Shell’den yapılan açıklamanın ardından, Shell Genel Müdürü Van Beurden kısa bir değerlendirme yaptı. Beurden yaptığı değerlendirmede; petrol fiyatlarının son iki yılda büyük oranda değer kaybetmesinin Shell’i olumsuz yönde etkilediğini belirterek, kısıtlamalara gitmek zorunda olduklarını ve gerekirse yeni kısıtlamalara da gidileceğini söyledi. Açıklamasının son bölümünde ise Beurden, Shell’in bir diğer dünyaca ünlü petrol firması BG Group’u satın alma sürecinin kesintisiz bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum