Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Perakende Devi Sears’ın Kaderini Belirleyecek Gün Geldi!

ABD’li perakendecilik şirketi Sears, 28 Aralık akşamına kadar bir satın alma teklifi almadığı takdirde iflas ediyor. Detaylar şöyle;
ABD’li Perakende Devi Sears’ın Kaderini Belirleyecek Gün Geldi!

1930’lu yılların Amazon’u olarak tanımlanan ABD’li perakende devinin uzun zamandır sürdürdüğü mücadele bugün sona eriyor çünkü Sears için ziller 28 Aralık akşamında büyük ihtimalle son kez çalıyor. Perakende devinin hayatta kalıp kalmayacağını belirlemek için çok önemli bir tarih olan bugün, Sears’ın varlıklarına teklif verilmesi için son gün olarak belirlendi.

Şirketin, Sears ve Kmart’i açık tutabilmek için 500 civarındaki mağazasını ve Kenmore markasını satın alacak birini istediği kaydedildi. Bu noktada perakende devinin iflas mahkemesinde çok sayıda tarafın ilgisini çektiğini açıkladığı belirtildi.

Ancak bu varlıklar içinde halka açık olarak teklif veren tek isim, Sears’ın Yönetim Kurulu Başkanı Eddie Lampert olmuştu.

Sears’ın Yönetim Kurulu Başkanı Eddie Lampert Teklifi Sears’ın iflasına kadar CEO olarak hizmet veren ve şirketin en büyük alacaklısı olan Eddie Lampert kontrolündeki hedge fonu, Aralık ayında şirketi satın almak için bir teklifte bulunmuştu. Eddie Lampert, işletme kaynakları için 4.6 milyar dolarlık teklif vermiş ve planının 50 bin Sears çalışanının işine devam etmesine izin vermek olduğunu dile getirmişti.

Kaldı ki 125 yıllık perakende devi iflas başvurusu yaptığı sırada bünyesinde 68 bin çalışan olduğu biliniyordu.

ABD’li Perakende Devi Sears için Kritik Gün Sears’da hakim hissedar konumunda olan Lampert’in şirketin yüzde 31’lik hissesini elinde bulundurduğu, hedge fonu ESL Investments’ın ise yaklaşık yüzde 19’luk hissesi olduğu da bilinen bir gerçekti. Neticede bugün Lampert’ın teklifini resmileştirmek için son günü ve o ya da başka biri bunu yapmadığı takdirde, Sears kritik bir karar vermek durumunda kalacak.

Verilen bilgilere göre Sears ya son teslim tarihini uzatacak ya da yenilgiyi kabul ederek tüm mağazalarını kapatıp varlıklarını likidite etmek için bir plan başlatacak.

İkinci ihtimalin tercih edilmesi durumunda da şirketin tamamen tasfiye edilmesi muhtemelen ayları bulacak. Ama her halükarda, 28 Aralık Sears için bir devrin kapanışı anlamına gelecek. Ancak mal sahipleri ve satıcılar da dahil olmak üzere neredeyse Sears’ın tüm alacaklılarına göre şirketi kapatmak, borçlarını alabilmek için en iyi ol olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum