Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretimi Mart Ayında %7,6 Artış Gösterdi

2018 yılının Mart ayına ilişkin sanayi üretimi endeksi rakamları açıklandı. Buna göre Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre %7,6 oranında artış meydana geldi.
Sanayi Üretimi Mart Ayında %7,6 Artış Gösterdi

Sanayi üretimi 2017 yılının Mart ayına göre %7,6 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan Sanayi Üretimi Endeksi raporuna göre; aylık bazda %0,2’lik bir artış olurken, 2018’in ilk çeyreğinde takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %9,8 arttı.

2018 yılının Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi, geçen yılın aynı ayına göre %10,7 oranında arttı.

İmalat sanayi sektörü endeksinde %7,9, elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü endeksinde ise %2,9 artış meydana geldi. Endekste aylık olarak %0,2 artış olurken alt sektörleri incelediğimizde; imalat sanayi sektörü endeksinin %0,4 arttığını, madencilik ve taşocakçılığının %2,1, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim-dağıtım sektörü endeksinin %0,4 azaldığını görmekteyiz. Yılın ilk çeyreğinde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi %0,8 yükseldi.

Sanayi, inşaat, hizmet ve ticaret sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi Mart’ta %22 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise 2017 yılının Mart ayına kıyasla %0,7 oranında yükseldi. Sektörel olarak tek tek incelediğimizde; takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksinin geçen yılın aynı dönemine göre %23,6 arttığını, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksinin bir önceki aya göre ise %1 oranında artış kaydettiğini görmekteyiz.

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi Mart ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %28,9 arttı.

İnşaat ciro endeksi bir önceki aya kıyasla %8 düşüş gösterdi. Ticaret sektörüne baktığımızda takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksinin geçen senenin Mart ayına göre %19,3, bir önceki aya göre ise %2,2 arttığını görmekteyiz. Son olarak takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi 2018’in Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre %24,1, bu yılın Şubat ayına göre %1,3 artış gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum