Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretim Endeksi Haziran’da Bir Önceki Aya Göre %2,3 Arttı

Sanayi kollarının Haziran ayı gelişmelerini gösteren TÜİK verileri açıklandı. Üretim endeksi yıllık %23,9 yükseldi.
Sanayi Üretim Endeksi Haziran’da Bir Önceki Aya Göre %2,3 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın altıncı sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Sanayi üretim endeksi 2021 Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %23,9 oranında arttı.

Yıllık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %24,3, imalat sanayinde %24,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde %13,9 artış oldu.

Mayıs’ta yıllık %40,7, aylık %1,3 oranında artış gerçekleşmişti.

Sanayi üretim endeksi Mayıs dönemi ile karşılaştırıldığında, %2,3 artış sergiledi.
Sanayi Üretimi Aylık ve Yıllık En Fazla Artanlar
Kaynak: TÜİK

Bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %0,1, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,3 azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksinde %2,6 artış oldu.

Aylık bazda artışın en fazla olduğu grup %12,4 ile yüksek teknoloji üretim endeksi olurken onu %5 ile dayanıklı tüketim malları, %4,2 ile dayanıksız tüketim malları, %4,1 ile düşük teknoloji grubu, %3,6 ile sermaye malı izledi.

Ara mallarında %0,9, orta düşük teknolojili ürünlerin üretiminde %0,9, orta yüksek teknoloji de %0,2 oranında artış gerçekleşti. Enerji grubunda bir önceki aya göre üretim endeksi %0,5 zayıfladı.

Yüksek teknoloji üretim endeksi yıllık bazda da en fazla yükselenlerde ilk sırada yer aldı. %32,9 artan üretimi %30,9 ile dayanıklı tüketim malı, %28,3 ile ara malı, %27,2 ile orta düşük teknoloji grubu, %25 ile sermaye malı takip etti.

Dayanıksız tüketim mallarında %18,1, enerjide %16,8, düşük teknoloji grubunda %22,7 oranında artış gerçekleşti. Sanayi üretimi yılın ikinci çeyreğinde 2020’nin aynı dönemine göre %41,1 arttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum