Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Bakanlığı Can Güvenliği Açısından Tehlike Oluşturan 29 Ürünü Toplatıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; can, mal ve çevre açısından tehlike oluşturduğu ve güvensiz gördüğü 29 ürünün toplatılmasına karar verdi.
Sanayi Bakanlığı Can Güvenliği Açısından Tehlike Oluşturan 29 Ürünü Toplatıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; can, mal ve çevre güvenliği açısından tehlike oluşturan ve ağırlıklı olarak ithal olan 29 ürün için toplatılma kararı alındığı bildirildi. Aynı zamanda haksız rekabetin önüne geçmek için yapılan uygulamada, söz konusu ürünler sıkı bir denetim altında tutuldu ve yapılan incelemeler neticesinde bu karar alındı.

Güvensiz görülen ve piyasalardan toplatılacak olan 29 ürünün %72’si ithal!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ ve girişimcilerin üzerindeki yükün hafifletilmesi, üretimin hızlandırılması gibi konularda 16 maddelik destek ve önlem paketini açıklamaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde de yüksek teknolojili ürünlerin ihracattaki payını artırmak için 500 milyon liralık destek sunacaklarını duyurmuştu. Söz konusu pakette yer alan en önemli maddelerden biri de “Haksız Rekabetin Önüne Geçilmesi” başlığı altında yer alıyor. Bu madde kapsamında can, mal ve çevre güvenliğini tehlike altına alan ithal ürünlerin denetimleri yapıldı.

Toplatılacak ürünler arasında; su ısıtıcısı, ağda bandı ve yangın söndürme cihazı gibi malzemeler bulunuyor.

Bunlardan başka; elektrik motoru, priz, emniyet kemeri, LED lamba, saç kurutma makinesi, porselen duyulu askı takımı ve güç inventörü gibi ürünler yer alıyor. Test ve muayene kapasitesinin en yüksek seviyeye çıkarılması, denetçi kalitesinin artırılması ve denetim süreçlerinin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) Stratejisi oluşturuldu. Bu doğrultuda Türk Standartları Enstitüsü‘nün (TSE) yanında, bazı üniversitelerin laboratuvarları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör laboratuvarlarının da kullanılacağı bildirildi.

Uygunsuzluğu tespit edilen ürünlerin, kaynağında üretilmemesi için üreticilere teknik mevzuat verilecek.

Sorunun kaynağına inmek adında üreticilere teknik mevzuat konusunda bilgi ve rehberlik yapma faaliyetlerine ağırlık verileceği bildirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından can ve mal güvensizliği içerdiği tespit edilen ve toplatma kararı alınan ürünler şu şekilde;

 • Mega Mekanik ve Elektrik Güç Aktarma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti: MEGA Marka MEG075P4 Model Elektrik Motoru, MEGA Marka MEG110P4 Model Elektrik Motoru, MEGA Marka MEG150P4 Model Elektrik Motoru, MEGA Marka MEG220P4 Model Elektrik Motoru, MEGA Marka MEG300P4 Model Elektrik Motoru, MEGA Marka MEG400P4 Model Elektrik Motoru, MEGA Marka MEG550P4 Model Elektrik Motoru, MEGA Marka MEG750P4 Model Elektrik Motoru ve MEGA Marka MEG1100P4 Model Elektrik Motoru.
 • Suyıka Uluslararası Tem. Mad. San. Tic. Paz. Ltd. Şti: SUYIKA Marka, Turbo, Süper Şofben S 2070 7000W Ani Su Isıtıcı ve SUYIKA Marka Turbo Millennium Model 7000W Ani Su Isıtıcı.
 • Biofor Kozmetik Elektrik Elektronik Makina Plastik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti: PRODERM Marka Plus Roll On Ağda Makinası.
 • Başkent Isı Rezistans-Nimet Önal: Başkent Isı Rezistans Marka 11/2 Model (380V, 7,5KW) Daldırma Tipi Su Isıtıcısı.
 • Pelsan Aydınlatma San. ve Tic. AŞ: 16A, 250V Normal Korumalı, Örtücüsüz, İletkenleri Sökülebilen, A Tasarımlı Vida Bağlantılı, İki Kutuplu,Yan Topraklama Kontaklı, Keira Model Priz VE 16A, 250V Normal Korumalı, İletkenleri Sökülebilen, Anahtarlı, Taşınabilir 5’li, İki Kutuplu Yan Topraklama Kontaklı Foça Model Priz.
 • Güler Yangın Söndürme Cihazları-Kadir Güler: Güler Marka 6 kg Kuru Kimyevi Tozlu (KKT) Kasım 2017 Tarihli Yangın Söndürme Cihazı.
 • Massi Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti: Asem Marka “131 Otomatik” Model Emniyet Kemeri.
 • Vatan Yatırım ve Dış Ticaret Ltd. Şti: KERNEL Marka 6W E27 Başlıklı Kendinden Balastlı Led Lamba.
 • Murat Grup Gümrükleme-İsmet Tekbayan: Pure Marka KSC1000P Model Power Inventer (Güç İnventörü), Pure Marka KSC2000P Power Inventer (Güç İnventörü), Pure Marka KSC3000P Model Power Inventer (Güç İnventörü), Pure Marka KSC5000P Model Power Inventer (Güç İnventörü).
 • Başak Elektronik-Cesim Kalay: UCS AYSAN Marka 8033U1 Power İnventer (Güç İnventörü), UCS AYSAN Marka 83000U1 İnventer (Güç İnventörü), UCS AYSAN Marka 80364U1 Power İnventer (Güç İnventörü), UCS AYSAN Marka 81000U1 Power İnventer (Güç İnventörü), Benar Markalı, RS-SE 006 Model Ledli Yılbaşı Işığı.
 • Espar Elektrik San. ve Tic. Ltd. Şti: Espar Marka EA-001 Model E27 Porselen Duylu Askı Takımı.
 • TIANLANG Marka TL-1200 Model Saç Kurutma Makinesi.
 • NIKAI Marka DH-999 Model Saç Kurutma Makinesi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum