Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Salgınla Birlikte Anlaşmasız Brexit, İngiltere’ye Yılda 174 Milyar $ Kaybettirecek

Artan vakalar nedeniyle son haftalarda kısıtlamaları yeniden devreye sokan İngiltere ekonomisinin, salgın öncesi yapılan tahminlerden %2,2 daha düşük geleceği yorumlandı.
Salgınla Birlikte Anlaşmasız Brexit, İngiltere’ye Yılda 174 Milyar $ Kaybettirecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgını onuncu ayını geride bırakmaya hazırlanırken, küresel boyuttaki vaka sayısı 35 milyonu aştı. 1 milyon 41 bin insan yaşanan bu sağlık krizinde hayatını kaybetti.

Salgından en kötü etkilenen ülkeler arasında on ikinci sırada yer alan İngiltere’de şu ana kadar 502 bin 978 vaka ve 42 bin 350 can kaybı rapor edildi. Uzmanlar pandemiyle birlikte Brexit anlaşmazlığının, Birleşik Krallık’a maliyetinin ağır olacağını belirtiyor.

Hukuk firması Baker & McKenzie’e göre İngiltere ekonomisi salgın sonrasında, önceki tahminlerden %2,2 daha az büyüyecek.
İngiltere Ekonomisi 2Ç20 Durumu
Kaynak: Ulusal İstatistik Ofisi (ONS)

Reuters’da yer alan habere göre coronavirüs salgınıyla mücadele ve Avrupa Birliği ile Brexit sonrası ticaret anlaşması sağlamadaki başarısızlık, İngiltere’ye milyarlarca dolar kaybettirecek. Başbakan Boris Johnson, Brexit sonrasında ticaret anlaşması için son tarih, 15 Ekim olarak açıkladı. İngiltere bu yıl sonunda AB’den tamamen ayrılmış olacak.

Fakat ticaret konusunda birtakım anlaşmalar yapılmazsa, İngiltereli şirketler ve birçok sektör olumsuz etkilenecek. Baker & McKenzie değerlendirmesine göre ticaret konusunda anlaşma yapılmaması, önümüzdeki on yıl boyunca, her yıl en az 174 milyar dolar kayıp anlamına geliyor.

İngiltere’de gayrisafi yurt içi hasıla Nisan-Haziran döneminde %19,8 oranında geriledi. Baker & McKenzie, AB’de kalmış olsa bile mal ihracatının %6,3, uzun vade GSYİH’nin ise %3,1 oranında daha düşük geleceğini bildirdi.

Brexit ayrılığının ticaret anlaşması olmadan gerçekleşmesi durumunda GSYİH’deki düşüşün uzun vadede %3,9 olacağını aktardı.

Baker & McKenzie, “İşletmeler tedarik zincirlerini yeniden yapılandırarak Brexit’in ek maliyetlerini dengelemek için adımlar atmalarına rağmen, İngiltere’deki üreticiler için ihracat gelirlerindeki düşüş önemli olacak” dedi.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, salgının yayılmasını durdurmak için yapılan kısıtlamaların hem ekonomiyi hem de toplumu felç edeceğini söyledi.

İngiltere’de 2 Ekim’de 11 bin 754 pozitif vaka bildirildi. Bu sayı pandeminin başından bu yana gerçekleşen en yüksek günlük hasta olarak kaydedildi. Son haftalarda vakalarda artış olduğundan cafe, bar ve restoranların çalışma saatlerinin azaltılması gibi kısıtlamalar getirildi.

Maliye Bakanı bu tür kısıtlamaların toplumun sinirini bozduğunu ve memnuniyetsizlik yarattığını dile getirdi. Halkı kurallara uymaya davet eden Sunak, daha fazla kilitlenmenin ekonomik ve sosyal olmak üzere çok ciddi olumsuz etkileri olacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu