Yatırım yapmaya başla!

Sabancı Holding İlk Çeyrekte Karını %59 Artırarak Tahminleri Aştı!

1960'lı yıllardan bu yana Türkiye'de farklı alanlarda faaliyet gösteren Sabancı Holding, 2018 yılının ilk çeyreğinde satışlarını %24, konsolide net karını %59 oranında artırdı.
Sabancı Holding İlk Çeyrekte Karını %59 Artırarak Tahminleri Aştı!

Türkiye’nin köklü kuruluşlarından biri olan Sabancı Holding, 2018 yılının ilk çeyreğinde konsolide net karını %59 artırarak, 1 milyar 66 milyon lira kar elde etti. Bu oran tahminlerin üzerinde gerçekleşirken Holding CEO’su Mehmet Göçmen konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sabancı Holding konsolide satışları ilk çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre %24 arttı ve 11 milyar 322 milyon lira oldu.

Ana ortaklık net karında ise %59 artış gerçekleşti. Operasyonel karlılığı %26 artırarak 2 milyar 569 milyon liraya çıkarırken, şirketin toplam varlıkları 2018 yılının ilk üç ayı itibariyle 363 milyar 726 milyon TL’ye ulaştı.

Toplam konsolide ana ortaklığa ait özkaynakları ise 27 milyar 49 milyon lira oldu. İlk üç ayı oldukça olumlu tamamladıklarını söyleyen Holding CEO’su Mehmet Göçmen, söz konusu başarıya etkin risk yönetimi ve güçlü nakit yaratma kabiliyeti ile ulaştıklarını ifade etti.

Türkiye’nin en büyük özel sektör halka arzı olan Enerjisa’nın Şubat ayında borsaya açılması konusuna değindi.

Aynı zamanda sanayi ve çimento alanlarında da hedeflerine ulaştıklarını söyleyen Göçmen, ileriki dönemlerde Yeni Neslin Sabancı’sı olarak tanımladıları dönüşüm sürecinde teknolojiye odaklanacaklarını ifade etti.

Kültürel projeler kapsamında, insana dokunan tüm süreçlerin gözden geçirildiğini, tüm faaliyet alanlarının kurumsal yönetim ve yüksek performans kültürü gerekleri doğrultusunda paydaşlarına değer katmayı planladıklarını sözlerinde ekledi.

Enerjisa’nın konsolide karını geçen yılın ilk çeyreğine göre %67 artırdığını söyleyen Göçmen, enerjide hedeflerine ulaştıklarını belirtti.

2016 – 2020 yılları arasındaki orta vadeli büyüme hedeflerinin gerçekleştirildiği, bu yılın ilk çeyreğinde 243 milyon lira net kar elde edildiğini bildirdi. Borç seviyesini azaltmaya odaklandıklarını belirtirken, Enerjisa Enerji’nin halka arzından elde edilecek olan gelirin yine aynı alanda yeni bir halka arza hazırlık için kullanıldığını dile getirdi.

Sanayi sektöründe dış pazar potansiyelinin arttığını, özellikle de Avrupa pazarının iyileştiğini söyledi.

Türkiye’nin en büyük müşterisi olan Avrupa pazarının yavaş yavaş toparlandığını belirten Göçmen, dünya ekonomisinin geçtiğimiz dönemin en iyi durumunu sergilediğini ve kendilerinin de bu olumlu ortamdan paylarını almaya çalıştıklarını ifade etti.

Çimentoya yüksek talebin olduğunu söyleyen şirket CEO’su, sigorta sektörüne yönelik olarak; “Türkiye’deki varlık arttıkça sigortalanacak değer de artıyor. Her geçen gün sigorta pazarının sürdürülebilir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Bu da Türkiye sigorta sektöründe çok büyük rolü olan Sabancı Holding için de gelecek vadeden bir ortam yaratıyor” yorumunda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum