Yatırım yapmaya başla!

Ryanair Ortalama Bilet Ücretlerinin Kilit Yaz Sezonunda %6 Düşmesini Bekliyor

Ryanair, Almanya’daki aşırı kapasite ve Brexit kaygıları nedeniyle ortalama bilet ücretlerinin yaz sezonunda yüzde 6 düşeceği konusunda uyardı.
Ryanair Ortalama Bilet Ücretlerinin Kilit Yaz Sezonunda %6 Düşmesini Bekliyor

İrlanda merkezli havayolu şirketi Ryanair, bugünkü açıklamasında kısmen Almanya’daki aşırı kapasite ve İngiltere’deki Brexit kaygıları yüzünden bilet ücretlerinin kilit yaz sezonunda yüzde 6 düşeceği konusunda uyardı. Bu yılki kar hedefini ise sabit tuttu.

Sonuçta Avrupa’nın en büyük düşük maliyetli havayolu şirketinin hisseleri iki yıl içinde neredeyse yarı yarıya azalmıştı. Düşüşte, Avrupa’daki aşırı kapasiteyle boğuşma, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma planları ve son olarak da Boeing 737 Max’ın teslimindeki gecikmeler etkili olmuştu.

Zaten bu ayın başlarında da 737 Max teslimatındaki gecikmelerden dolayı gelecek yıl için büyüme hedeflerini yarıya indirmişti.

Ryanair Boeing Max Teslimat Gecikme Büyüme Tahmin Düşürdü Pazartesi günü yaptığı açıklamada ise ilk teslimatın en erken Ocak ayında gerçekleşeceğini belirtti. Diğer taraftan havayolu, 30 Haziran’a kadar olan üç aylık dönem için geçen senenin 309 milyon eurosuna kıyasla 243 milyon euro vergi sonrası kar bildirdi. Analistler ise 232 milyon euro seviyesinde kar öngörmüştü.

31 Mart 2020’ye kadar olan bu yılki kar tahminini ise 750 milyon euro ila 950 milyon euro arasında seviyede tuttu.

Ryanair Kar Tahmin DeğiştirmediRyanair, Haziran ayının sonuna kadar olan üç ay içerisindeki bilet ücretlerinin bir yıl öncesine göre yüzde 6 düştüğünü ve yazın geri kalanında da benzer bir düşüş beklediğini aktardı. 2020 Mart ayı sonlarına kadar ortalama bilet ücretlerinin rehberlikteki alt seviye olan yüzde eksi 2 ila yüzde 1 aralığında beklendiği de dile getirildi. Ryanair hisseleri Cuma günü 10 euro seviyelerinde kapandı ki rakam, 19.39 euro olan iki yıl önceki zirvenin neredeyse yarısındaydı.

Boeing’in en büyük müşterilerinden biri olan Ryanair’in 2020 yaz sezonu için 58 adet 737 Max model uçağa sahip olması bekleniyordu. Ancak şimdi firma bu zaman içinde sadece 30 teslimat almayı bekliyor. Bu arada kazalar ve sonrasında yaşananlar nedeniyle Boeing, 2019 yılının ikinci çeyreğinde beklentilerin çok üstünde bir zarar açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum