Yatırım yapmaya başla!

TÜREB Başkanı Rüzgar Enerjisinde 8 Bin Megavatlık Hedefi İşaret Etti

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, rüzgar enerjisi sektörü hakkında bilgilendirmede bulunarak, 2019 yılı hedeflerinden bahsetti.
TÜREB Başkanı Rüzgar Enerjisinde 8 Bin Megavatlık Hedefi İşaret Etti

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, rüzgar enerjisi sektöründe 2018 yılında hazırlık süreçlerinin tamamlandığını söyledi.

Kapasite artışlarının bu yılın ilk üç ayında açıklanması durumunda şu anda 7.400 megavat olduğu tahmin edilen kurulu gücün, yıl sonunda 8 bin megavatı aşmasını hedeflediklerini belirtti. Türkiye enerji sektöründeki gelişmeleri değerlendiren Ataseven, bu yılın 2020’ye yönelik çalışmalarla yoğun bir şekilde geçeceğini ifade etti.

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, 2018’de ekonomide yaşanan dalgalanmaların proje finans maliyetlerini artırdığını belirtti.

Özellikle yaz aylarında görülen ekonomik dalgalanmalara rağmen rüzgar sektörü ve rüzgar sanayisinin büyümeyi sürdürdüğünü belirten Ataseven, yatırımcıların belirsizlik gördüğü ortamda riske girmek istemediklerini, yeni adımlar atarken de olukça temkinli davrandıklarını söyledi.

Rüzgar sektörü için 2018 yılının hazırlık ve izin süreçleri ile geçtiğini, 2017 yılında yapılan yarışmaları kazanan projelerin ön lisans ve inşaat izin süreçlerinin tamamlandığını anlattı. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) 1 projesinin nihai alanlarının 29 Eylül’de resmen ilan edildiğini aktardı.

Ataseven, 2018’in ilk yarısında 140 megavatlık santrallerin işletmeye alındığını söyledi.

Yılın ikinci yarısında ise 300 megavatlık santralin devreye girmesinin beklendiğini, ancak henüz net rakamların gelmediğini belirtti. Geçen yıl toplamda 400 – 450 megavatlık bir santralin işletmeye alınmış olabileceğini tahmin ettiklerini dile getiren Ataseven, yıl sonunda tahmin edilen kurulu güç kapasitesinin 8 bin megavatı aşacağını sözlerine ekledi.

2020 yılı sonuna kadar işletmeye girecek tesislerin devreye alındıktan sonra 10 yıl boyunca Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) faydalanabileceğini bildirdi. Firmaların bu nedenle projelerini hızla tamamlamaya odaklanacaklarını söyleyen Ataseven, 2019’da rüzgar enerjisi sektöründe beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi. Ek olarak inşaat izinleri ile süreçlerin standart hale getirilmesi ile de 2020 yılına çok daha kuvvetli girileceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum