Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Davos’ta Zenginleri Azarlayan Tarihçi: Yüksek Vergi Oranları Kapitalizm Canavarını Evcilleştirmek için Gerekli

Davos'taki süper zengin eleştirileriyle ses getiren Rutger Bregman, ABD’de daha yüksek vergi oranlarının; “kapitalizm olarak adlandırdığımız canavarı evcilleştirmek için gerekli” olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Davos’ta Zenginleri Azarlayan Tarihçi: Yüksek Vergi Oranları Kapitalizm Canavarını Evcilleştirmek için Gerekli
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu yılın başlarında Davos zirvesindeki süper zengin eleştirileriyle tüm dünyanın dikkatini çeken Hollandalı tarihçi Rutger Bregman, bugün verdiği bir demeçte ABD’de daha yüksek vergi oranlarının; kapitalizm olarak adlandırdığımız canavarı evcilleştirmek için gerekli” olduğunu söyledi.

Ted sunumu ve yazdığı kitaplarla da çok konuşulan Bregman’ın yorumları, Başkan Trump ve onun müttefiklerinin sol eğilimli ideolojileri olan Demokratların gelecek yılki seçimlerde yol almaları durumunda bunun dünyanın en büyük ekonomisi için korkunç sonuçlar doğuracağı yönündeki uyarılarının üzerine geldi. Sonuçta Demokratlar tarafından ümit vadeden öneriler arasında Yeşil Yeni Anlaşma, herkes için sağlık sigortası ve borçsuz üniversite eğitimi gibi tasarılar vardı.

Kamuoyu araştırmaları da seçmenlerin genellikle bu liberal sosyal programlardan yana olduklarını gösteriyordu.

Davos’ta Zenginlerle Yüzleşen Tarihçiden Daha Yüksek Vergi Çağrısı: “Bu Komünizm Değil, Sadece Sağduyu”Bregman da CNBC’ye verdiği demeçte; “Dürüst olmak gerekirse, özellikle de Amerika’da kapitalizme karşı sosyalizme ilişkin tartışma bence çok saçma. Nüfusun büyük çoğunluğunun gerçekten tercih ettiği politikalardan bahsediyoruz, yani çoğu insanın gerçekten bundan yana olduğu zenginlere yüksek vergilerden. Her zaman söylediğim gibi, bu komünizm değil sadece sağduyudur. Bu, kapitalizm dediğimiz bu canavarı evcilleştirmekle alakalı” ifadeleriyle görüş bildirdi. Öte yandan Bregman, kendisinin “oldukça radikal fikirler” olarak düşünüleceğini kabul ettiği diğer önlemlerin yanında zenginler için daha yüksek vergileri de uzun süredir savunuyordu.

Hollandalı tarihçinin önerileri arasında daha kısa çalışma haftaları, sınırların olmadığı bir dünya ve evrensel temel gelirin getirilmesi vardı.

Hollandalı tarihçi Rutger Bregman Vergi AçıklamalarıTrump’ın 2016’daki seçim kampanyası sloganı Make America Great Again (Amerika’yı Yeniden Harika Yap) atıfta bulunan Bregman; “Eğer makul vergi oranlarının nasıl bir şey olduğunu düşünmek istiyorsanız, mesela 1950’lerde –Amerika hala harika iken” çok daha yüksek vergi oranlarına sahiptik” dedi.

Dolayısıyla ABD’nin en zenginleri için marjinal bir vergi oranı, daha yüksek emlak vergileri ve veraset vergilerinin, kapitalizmi evcilleştirmek için çok gerekli olduğunu dile getirdi. Bregman, Realistler için Ütopya isimli kitabından sonra endüstri liderleri ve Silikon Vadisi girişimcileri arasında ün kazanmasının ardından bu yıl Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na davet edilmişti.

Bregman Ocak ayının sonunda İsviçre’de gerçekleştirilen zirvedeki konuşmasında, vergiden kaçınmanın etkili bir şekilde ele alınmasındaki küresel başarısızlığın, eşitsizliğin temel sebebi olduğunu dile getirmişti. Yine zirvede katıldığı bir panelde de; “Bu, kimsenin su hakkında konuşmasına izin verilmediği bir itfaiyeci konferansındaymışım gibi hissettiriyor. Bu roket bilimi değil, vergilerden bahsetmek zorundayız. Vergiler, vergiler, vergiler” açıklamalarıyla dikkat çekmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu