Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Milyarderin Yaptırdığı Yüzen Saray: “Sailing Yacht A”

Rus milyarder Andrey Melnichenko'nun yatı parmak ısırtıyor. İşte lüks yatın merak edilen özellikleri ve hikayesi...
Rus Milyarderin Yaptırdığı Yüzen Saray: “Sailing Yacht A”
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en zenginleri listesinde olmak, kuşku yok ki insana bazı imtiyazlar da tanıyor. Kullanılan otomobilden devasa malikanelere, gösterişli aksesuarlardan lüks markaların ürünlerine varıncaya kadar her şey sizin isteklerinize göre şekil alıyor. Tabi her zaman istediğiniz bir şeyi halihazırda bulamayabilirsiniz. Piyasadaki benzerleri yeterince lüks olabilir; ama o ürünün başkasında da olması, dünyada emsalsiz görünmek isteyen birini pek de mutlu etmez. Rus milyarder Andrey Melnichenko da böyle düşünmüş olacak ki neredeyse yarım milyon dolar maliyetle yaptırdığı eşi benzeri olmayan bir yatla adından söz ettiriyor.

EuroChem’in Yönetim Kurulu Başkanı ve SUEK üyesi olan Melnichenko, şu sıralar insanların ağzını açık bırakacak bir proje ile meşgul. Dünyanın en zengin adamlarından bir tanesi olan Rus işadamı Andrey Melnichenko, maliyeti 450 milyon dolar olarak açıklanan süper yelkenli yat projesini tamamlıyor. Net serveti 9 milyar dolar olan Andrey Melnichenko, zenginliğinin yanı sıra yapmış olduğu benzersiz işler ile de kendinden söz ettirmeyi başarıyor. Almanya’nın Kiel kentindeki Nobiskrug tersanesinde inşa edilmekte olan 143 metre uzunluğundaki yelkenli, Melnichenko için önemli bir finansal risk olarak görülüyor. Büyük bir Ar-Ge fonunu bu hedefine ulaşmak için harcadığı söylense de Melnichenko bunları çok da umursamıyor. Onun şu sıralar tek istediği 2016’nın daha çabuk gelmesi. Önümüzdeki yıl içerisinde bitirilmesi beklenen ve bitirildiğinde birçok anlamda dünya rekorlarını kıracak olan bu deniz sarayına daha yakından göz atmaya ne dersiniz?

İşte karşınızda Rus milyarderin neredeyse yarım milyar dolara mal olan yüzen sarayı:

Sailing Yacht A

Sailing Yacht A8 metrelik omurgası ve yaklaşık 25 metre genişliğiyle dikkat çeken bu süper yat, devasa boyutu nedeniyle Almanya, Nobiskrug’daki dünyanın en büyük tersanelerinden birinde inşa ediliyor. Yelken destekli motorlu yatın teknik olarak yapımına bu yıl başlandı ve inşası gizlilik içerisinde yürütüldü. Melnichenko modern tasarımlı ve üç direkli gemi olan Sailing Yacht A’nın ilk görüntülerini yayınlayana kadar, (2015 yılının Ağustos ayı) hiçbir resmi çizimi görülmemişti.

Sailing Yacht AGöz alıcı yelkenlinin tasarımında tam bir ekip çalışması var. Alman tasarım evi Dykstra Naval Architects omurgasını tasarlarken, İngiltere’deki Magma Structurs firması da bağlantısız üç dev karbon fiber direği inşa etti. Yüksek performanslı karbon fiber direklerin, yüksek teknolojili havacılık ürünlerinde kullanılanlara benzer olduğunu söyleyebiliriz. Karbon bileşimi ağırlığına göre oldukça yüksek bir güce sahip. Ayrıca alışılmadık derecede yüksek olan korozyon direnci oldukça ağır yükler için ideal bir malzemeden yapılmıştır. Bu direklerin yüksekliklerine rağmen her biri bağlantısız ve 50 ton ağırlığındadır.

DÜNYANIN EN GENİŞ TASARIMINA SAHİP 20 SÜPER YATI İÇİN TIKLAYIN.

Sailing Yacht A’nın 8 güvertesi ve omurgası; 60 metre kare büyüklüğünde, 1.8 ton ağırlığındaki bugüne kadar yapılmış en büyük kavisli cam parçaların bir tanesi ile birleştirilmiştir. Cam, “skeg” yani “öksüz omurga” olarak bilinen ve dümene doğru uzanan ana parçadan geminin alt kısmında bir gözlem bölmesi oluşturmak için kullanılmış. Basit; ancak yaratıcı tasarımları ile tanınan Fransız tasarımcı Philippe Starck, 20 konuk ve 54 mürettebat kapasiteli bu yatın stilinden sorumlu kişidir. Yüksek teknolojili bir dijital kontrol sistemine sahip olacak olan Sailing Yacht A, siyah camlı bir dokunmatik levha ile yelkenin yükselmesi ve indirilmesi sağlanacak.

Sea Cloud&Malta FalconSailing Yacht A’da özel bir dizel elektrik itiş sistemi kullanılarak güçlendirilmiş iki adet 4.300 kW elektrikli motorlar ile bir dizi ayarlanabilir manevra pervanelerine bağlı iki adet MTU 3600 kW dizel motorlar kullanılmıştır. Bu onun 16 deniz mili ile 5.320 N/M aralığında bir güç ve maksimum 21 deniz mili hız sağlayacağı anlamına gelmektedir. Şu anda sudaki en büyük yelkenli yat olan ve 1931 yılında yapılan Sea Cloud, 96.35 metreydi. Bu yatı daha sonra 88 metre ile LAO şirketi tarafından, modern şahin kanadı benzeri yapıya sahip Malta Falcon izledi. Ancak Sailing Yacht A, her ikisini de geçeceğe benziyor.

Para insana neler yaptırıyor değil mi? Biz böyle bir yapıyı karada hayal edemezken, kimileri suyun üstünde sefasını sürüyor. Hatırlar mısınız, tarih öğretmenleri sürekli Rus’ların sıcak denizlere inme hayalinden bahsederdi. Öyle görünüyor ki Rus milyarder bu görkemli yatıyla bunu başarmayı kafasına koymuş. Birlikte incelemiş olduğumuz 450 milyar dolar değerindeki en büyük yatlardan biri olan Sailing Yacht A hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu