Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Bankası Sber, Kripto Varlık Platformunu Kaydettirmek İstiyor

Devlet bankası Sber, dijital varlık araçlarını piyasaya sürmek istiyor.
Rus Bankası Sber, Kripto Varlık Platformunu Kaydettirmek İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın en büyük bankası olan Sber, dijital varlık ihraç platformu için düzenleyici bir onay almakta zorlanıyor. Sber CEO’su Herman Gref, bankanın dijital varlık ihraç platformunu 2021’in sonuna kadar Rusya Merkez Bankası’na kaydettirmeyi beklediğini duyurdu.

Gref, merkez bankasıyla sürekli temas halinde olduklarını ve platformun bu yılın sonuna kadar kayıt altına alınacağına inandıklarını söyledi. Sber ilk kayıt başvurusunu Ocak ayında Rusya Merkez Bankası’na yapmıştı.

Rusya merkez bankası Bitcoin ve kripto para birimleri konusunda sert bir duruş sergilediği ve hatta bazı büyük bankaların kripto yatırım hizmetleri sunmasını engellediği için Sber’in planlarını ertelemesinin şaşırtıcı olmadığı belirtiliyor.

Merkez bankası, yatırımcıların çıkarlarını önemsediğini ve kripto paraların büyük riskler taşıdığını açıklamıştı. Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina, CBDC gşbş araçların hükümetler için merkezi olmayan kripto para birimlerinin yerini alması için iyi bir seçenek olarak hizmet etmesi gerektiğine inanıyor.

Banka ilk başvurusu sonrası ilkbahar’da kripto ürünlerini piyasaya sürmeyi hedefliyordu. Daha sonrasında Eylül’de onay beklentisinin olduğu açıklamıştı. Düzenleyici kurumun katı tavrının süreci uzattığı belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu